Přeskočit na obsah

Voda pro slony

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Voda pro slony
AutorSara Gruen
Původní názevWater for Elephants
ZeměSpojené státy americké
Jazykangličtina
Žánrhistorický román, milostný román, historická romance a román v dopisech
Datum vydání26. května 2006
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Voda pro slony je román kanadské autorky Sary Gruenové.[1] Jde o příběh třiadvacetiletého studenta veterinárního lékařství Jacoba Jankowského na pozadí americké hospodářské krize ve 30. letech dvacátého století. Román je retrospektivně vyprávěn devadesátiletým Jacobem, toho času obyvatelem domova důchodců.

Jacob přichází po smrti rodičů o všechen majetek a ve svém stavu není schopen složit závěrečné zkoušky. Dostává se do pojízdného cirkusu Benzini, čítajícího ansámbl 500 lidí. Poznává drsné prostředí cirkusu a jeho konkurence a zamiluje se do manželky ředitele cirkusu, krasojezdkyně Marleny. Pracovní podmínky dělníků nejsou u cirkusu nijak dobré. Měsíce nedostávají výplatu a občas jsou někteří z nich v noci vyhozeni z jedoucího cirkusového vlaku. Cirkus se přiživuje na zbankrotované konkurenci, a tak se sem dostává slonice Rose. Jacob se stará o zvířata a zároveň se snaží pomoci i lidem. Spolu se svým spolubydlícím, trpaslíkem Walterem, přijme zodpovědnost za Velblouda, který vinou špatného alkoholu, kterého je v době prohibice všude pomálu, částečně ochrne.

Marlena není k Jacobovým citům chladná, ale ctí manželský svazek s Augustem. Všichni společně připravují vystoupení s Rose. Během drezury ale Jacob zjišťuje, že August má násilnické sklony, jejichž obětí se nedlouho poté stane i Marlena. Ta od manžela odejde a stráví noc s Jacobem, ale jejich situace je neúnosná. Jacob se s Augustem ošklivě porve. Když se jemu i Marleně August omlouvá, Jacob zjišťuje, že August trpí paranoidní schizofrenií. V zoufalství se po střeše jedoucího vlaku plazí Augusta zavraždit, ale nedokáže to. Když se vrací do svého vagónu, zjišťuje, že Walter i Velbloud byli z vlaku vyhozeni. Příběh vrcholí v průběhu představení, kdy se celý zvěřinec splaší a vtrhne do šapitó plného lidí. V tu chvíli využije Rose situace a železným sloupkem, ke kterému je přivázaná, rozráží lebku svému krutému krotiteli Augustovi. Během neštěstí se ztratí i majitel cirkusu velkej Al, a tak cirkus Benzini končí. Marlena vydává drezírované koně za své, stejně tak jako si Jacob přivlastní slonici Rose, a společně přecházejí k cirkusu Ringling, svému největšímu dosavadnímu konkurentovi. Jacob dodělá veterinární zkoušky, s Marlenou se vezmou a mají spolu pět dětí.

Na románu je zajímavý i pohled devadesátiletého Jacoba, který se poté, co ho příbuzní nevzali do cirkusu, který přijel do města, do něj vlastními silami došourá a vypráví svůj příběh jeho řediteli. Tomu se Jacoba zželí, kryje ho před personálem domova i policií a nechává jej ve svém cirkuse prodávat lístky.

  1. DATABAZEKNIH.CZ. Sara Gruen - životopis a ocenění. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2024-05-29]. Dostupné online.