Cyklistická krasojízda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na tento článek je přesměrováno heslo krasojízda. Tento článek je o sportu provozovaném na speciálním jízdním kole. O cirkusové krasojízdě na živém koni pojednává článek krasojízda (cirkus).
Katrin Schultheis and Sandra Sprinkmeier http://www.schultheis-sprinkmeier.de WC in Kagoshima/Japan 2011

Cyklistická krasojízda je jedno z odvětví cyklistiky spadající do odvětví sálové cyklistiky. Skládá se z těchto disciplín: krasojízda jednotlivců, dvojic a čtveřic (dále i šestic, čtveřic a šestic jednokolek, avšak tyto disciplíny nesoutěží na této úrovni).

Od roku 2008 platí v krasojízdě nová pravidla, kde sportovec musí zvládnout 30 cviků v 5 minutách. Novinkou je také to, že krasojezdec nemusí jezdit celá kola, ale stačí půlkola. Další novinkou je, že dvojice může být smíšená. Hudba je pro krasojízdu spíše doprovodná. Každý si může vybrat na jakou hudbu chce jezdit, ale většinou jsou to pomalé skladby.

Specifika[editovat | editovat zdroj]

  • Dvojice zahajují svoji jízdu na dvou kolech. Během jízdy se navzájem domluví, čí stroj je v lepším technickém stavu a v polovině sestavy na toto kolo přesednou a své vystoupení dokončí. To je zcela v souladu s pravidly.
  • Hudba je v krasojízdě pouze doprovodná podkreslující vystoupení a nemusí přesně navazovat na provádění cviků.
  • Jízdní kola jsou speciály: Jejich hlavní specifikum spočívá v převodu 1:1 a tzv „furtošlapu“. Díky této vymoženosti se může jezdec na tomto stroji pohybovat dopředu i dozadu a nepotřebuje brzdy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]