Vlčkovice (Neustupov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlčkovice
Vlčkovice.
Vlčkovice.
Základní informace
Charakter sídla malá vesnice
Počet obyvatel 21 (2011)[1] (e)
Domů 24
Nadmořská výška 565 m
Lokalita
PSČ 257 03
Obec Neustupov
Okres Benešov
Historická země Čechy
Katastrální území Broumovice (6,86 km²)
Zeměpisné souřadnice
Vlčkovice
Vlčkovice
Další údaje
Kód části obce 12866
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlčkovice je vesnice v okrese Benešov, je součástí obce Neustupov. Leží v katastrálním území Broumovice. Nachází se cca 2 km severovýchodně od Neustupova. Je zde evidováno 24 adres.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1379.[2]

Statek Vlčkovice[editovat | editovat zdroj]

Velkou část vesnice zabírá rozlehlý statek a zámek, dnes v majetku Jana Počepického a jeho sestry, kteří jej získali v restituci a založili zde obecně prospěšnou společnost Statek Vlčkovice.

Statek Vlčkovice, o.p.s., je nestátní neziskovou organizací jejímž posláním je: Vybudovat svébytný a nezávislý sociální podnik, který bude pomáhat sociálně znevýhodněným osobám. Umožnit těmto osobám důstojné a zvýhodněné bydlení. Revitalizovat obec Vlčkovice, obnovit její kulturní dědictví a pořádat zde kulturní a vzdělávací akce a zvýšit tak kvalitu života v obci. Organizovat dobrovolnickou činnost pro dobrovolníky jak z této organizace, tak i pro dobrovolníky firemní, kteří přijíždějí v rámci CSR aktivit svých zaměstnavatelských společností.[3]

VlčkoviceFest[editovat | editovat zdroj]

Festival Vlčkovicefest[4] je každoroční benefiční víkendovou multižánrovou akcí. Kromě hudební produkce se jeho návštěvníci mohou zúčastnit promítání filmů a besed s filmovými režiséry, soutěží, fotbalového turnaje a workshopů. První a druhý ročník festivalu byl pořádán v roce 2005 a 2006, a to ještě pod záštitou občanského sdružení Podblanicko. Od roku 2007 byl již organizován zakládajícími členy obecně prospěšné společnosti Statek Vlčkovice a od roku 2009 je již v oficiální režii této o.p.s. Festival je situován v prostorách bývalého ovčína, který je jakožto kulturní památka místem vhodným pro obnovení kulturního dění v obci Vlčkovice. Od roku 2011 je pořádán rovněž Zimní Vlčkovicefest v pražských klubech.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Zámek ve Vlčkovicích[5] je původně gotická vodní tvrz ze 14. století, obehnaná dnes již z většiny zakrytým vodním příkopem a valem. Nejstarší písemná zmínka o Vlčkovicích je z roku 1378, rod zakladatele tvrze Vlčka (rod Vlčkovských z Vlčkovic) vlastnil tvrz do roku 1588. Poté se na tvrzi vystřídala řada majitelů, mezi nimi od roku 1595 Kašpar Kaplíř ze Sulevic, popravený roku 1621 na Staroměstském náměstí v Praze. Pravděpodobně za Josefa z Pöttingu, jenž koupil Vlčkovice v roce 1759, byla tvrz přestavěna na dvoukřídlový zámek s mansardovou střechou, hranolovou věží a kaplí Ježíšových přátel. Dnešní podoba zámku pochází zčásti z barokní přestavby ve 2. polovině 18. století a dále klasicistních úprav v 1. polovině 19. století. Areál zámku zahrnuje kromě vlastní budovy zámku ještě velký dvůr, ovčín a zámecký park s rybníkem. Na počátku 21. století byl zámek v havarijním stavu a je zapsán na seznamu ohrožených památek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005. Díl 1. Praha: Český statistický úřad, 2006. 760 s. Dostupné online. ISBN 80-250-1310-3. S. 76. 
  3. http://www.statekvlckovice.cz
  4. Festival Vlčkovicefest
  5. http://www.hrady.cz/index.php?OID=1586 Zámek Vlčkovice

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]