Podblanicko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Podblanicko je název oblasti v okolí Velkého a Malého Blaníku. Původní význam slova Blaník vychází z pojmu „vlhký“, tj. blanie-blanný-blaník. Tento pojem odpovídá oblasti, která byla v minulosti na mnoha místech pokryta mokřady, než došlo člověkem k jejímu zkulturnění.

Jinak regionální pojem Podblanicka se vžil do obecného povědomí novodobé české kulturní a politické veřejnosti koncem šedesátých let 19. století, kdy se na vrcholu hory Blaník scházely tábory lidu. Také byl odsud vyzdvižen i kámen do základů Národního divadla. Jednotícímu faktoru Podblanicka se přibližují hranice benešovského okresu.[1]

Reliéf krajiny se stal v minulosti působením erozně-denudačních sil členitým a tvarově velmi bohatým, což způsobuje, že krajina není přírodním rázem jednotná. Velký a Malý Blaník jsou situovány v jihovýchodní části okresu Benešov, asi 10 km jižně od města Vlašim. Kolem hory leží chráněná krajinná oblast Blaník vyhlášená roku 1981[2]. První návrh na ochranu krajiny kolem Velkého Blaníku „velkou lesní rezervací Blanickou“ ale publikoval již v roce 1920 vládní rada Luboš Jeřábek[2]. Za pomyslnou páteř oblasti je často považována řeka Blanice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Petráň J. a kol.: Benešovsko-Podblanicko, strana 9, 1985
  2. a b HOFMANN, Jaroslav. V kraji bájného Blaníku. Země světa. 5.4.2023, roč. 22, čís. 4, s. 36–43. Dostupné online.