Virus tabákové mozaiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVirus tabákové mozaiky
alternativní popis obrázku chybí
Obrázek viru tabákové mozaiky získaný elektronovým mikroskopem. Zvětšení 160000x.
Vědecká klasifikace
Skupina IV (ssRNA viry s pozitivní polaritou)
Čeleď Virgaviridae
Rod Tobamovirus
Druh Virus tabákové mozaiky (TMV)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Virus tabákové mozaiky je původce nakažlivé choroby tabáku, případně dalších rostlin čeledi lilkovitých. Je významný především tím, že se jedná o první objevený virus na světě vůbec. Virus objevil v roce 1892 ruský vědec Dmitrij Ivanovskij. Genom viru obsahuje kyselinu RNA a je tvořen pouze několika geny. Virus je schopen infikovat cca 200 druhů rostlin, z toho většina je hospodářsky významných.

Genetika[editovat | editovat zdroj]

Virus tabákové mozaiky (Tobacco mosaic virus) je RNA virus o velikosti cca 6 400 bp. Kóduje informaci pro 4 proteiny. Dva proteiny tvoří enzym RNA polymerázu, další movement protein a plášťový protein.

Reprodukce viru[editovat | editovat zdroj]

Monomer proteinu tvořící kapsidu viru tabákové mozaiky.[1]

Virus se není schopen reprodukovat sám o sobě, k jeho reprodukci je nutný reprodukční aparát hostitelského organismu. Virus tabákové mozaiky vytváří pomocí hostitelských ribozomů dvě podjednotky specifické virové RNA polymerázy. Translatovaný úsek obsahuje stop kodon AUG, který je "přečten" díky specifické izoakceptorové tRNA, která místo ukončení translace připojí k tomuto kodónu aminokyselinu thyrosin. Tím pádem vzniká druhý polypeptid, který má počáteční část společnou s prvním polypeptidem, ale je prodloužený.

Schematický model viru tabákové mozaiky: 1. nukleová kyselina (RNA), 2. kapsomera (základní stavební jednotka kapsidy, 3. kapsida.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

V 60. letech 20. století napadl virus tabákové mozaiky většinu pěstebních ploch papričky tabasco. V sedmdesátých letech proto musely být vyšlechtěny nové rezistentní odrůdy (Greenleaf Tabasco).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PATTANAYEK, R.; STUBBS, G. Structure of the U2 strain of tobacco mosaic virus refined at 3.5 A resolution using X-ray fiber diffraction.. J Mol Biol. Nov 1992, roč. 228, čís. 2, s. 516-28. PMID 1453461. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]