Stop kodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Stop kodon (též terminační kodon) je trojice nukleotidů (kodon), jež ribozom rozeznává jako počátek genu a končí zde syntéza proteinu.[1] Obvykle se jedná o jeden z kodonů UAA, UAG či UGA. Nepřísluší jim žádná tRNA s odpovídajícím antikodonem. Když je nějaký ze stop kodonů čten na ribozomu, naváže se na něj v A-místě tzv. release faktor (protein podobný svým tvarem molekule tRNA) a způsobí, že je místo další aminokyseliny zařazena molekula vody. Tím se ukončí translace, dojde tedy k její tzv. terminaci. Následně se uvolní vzniklý polypeptid a poté se na dvě své podjednotky rozpadne i ribozom.[2]

Podstatou tzv. nesmyslných (nonsense) mutací je právě vznik stop kodonů tam, kde být nemají. Udává se, že až třetina mutací projevujících se na lidském zdraví dává vzniknout právě takovým nesmyslným kodonům.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KING, Robert C.; STANSFIELD, William D.; MULLIGAN, Pamela K. A Dictionary of Genetics, Seventh Edition. [s.l.]: Oxford University Press, 2006. 
  2. ALBERTS, Bruce , et al. The Molecular Biology of the Cell. [s.l.]: Garland Science, 2002. (4th. ed). Dostupné online. ISBN 0-8153-3218-1. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]