Vidu Gunaratna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vidu Gunaratna
Narození 24. února 1980 (40 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vidu Gunaratna (* 24. února 1980, Colombo, Srí Lanka) je český kameraman. Narodil se v Colombu na Sri Lance, vystudoval obor kamera na FAMU a v roce 2013 absolvoval filmem Jakuba Šmída Neplavci.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vidu Gunaratna se narodil 24. února 1980 v Colombu na Srí Lance. V roce 1989 za dramatických okolností[zdroj?] emigroval s rodinou do Německa. V létě 1990, po Sametové revoluci, se s rodinou přestěhoval do Československa.

Absolvoval katedru kamery FAMU. Byl oceněn děkanem za vynikající studijní výsledky a pečlivost při zpracování uměleckých projektů.[zdroj?] Koncem roku 2010 se stal členem Asociace Českých kameramanů (AČK).

Během studia nasnímal první český studentský film ve formátu DC4K – Neplavci (režie Jakub Šmíd). V anketě Hospodářských novin Talent roku 2012 byl označen jeho profesorem a kameramanem Jaromírem Šofrem za jednoho z nejtalentovanějších mladých českých kameramanů. Ve stejném roce získali Neplavci Českého lvaCenu Magnesia za nejlepší studentský film. V roce 2012 začal pedagogicky působit na FAMU při výuce a supervizi natáčení zahraničních studentů.

Hovoří plynně česky, anglicky, německy a domluví se sinhálsky. Je vegetarián a vášnivý fanoušek rockové skupiny SCORPIONS. Žije v Praze.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Uznání Jaroslava Kučery – cena Asociace českých kameramanů udílená studentům FAMU (2014)
  • Český lev – Cena Magnesia – za nejlepší studentský film (Neplavci, režie Jakub Šmíd) (2012)
  • Talent roku – anketa Hospodářských novin, odpovídal kameraman Jaromír Šofr AČK (2011)
  • Cena děkana FAMU – za vynikající studijní výsledky (2010)