Vidličnatky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVidličnatky
alternativní popis obrázku chybí
vidličnatka Campodea redii
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídaskrytočelistní (Entognatha)
Řádvidličnatky (Diplura)
Börner, 1904
Sesterská skupina
hmyzenky (Protura)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vidličnatky (Diplura) jsou starobylá bazální skupina šestinohých (tj. hmyzu v širokém slova smyslu). Mnoho autorů je považuje za sesterskou skupinu hmyzu v úzkém slova smyslu.

Morfologie[editovat | editovat zdroj]

Jsou to drobní, zpravidla slabě pigmentovaní živočichové s růžencovitými tykadly a nečlánkovanými chodidly. Na druhém a sedmém zadečkovém segmentu se nacházejí zbytky končetin. Konec zadečku je pak buďto se dvěma štěty (u skupiny Campodeina – Štětinatky) nebo s klíšťkami (u skupiny Japygina – Škvorovky).

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Oplození vidličnatek je vnější – samice hledají spermatofory odložené samci. V období rozmnožování se jedinci sdružují do větších skupin. K rozmnožování dochází několikrát za život. Samice kladou vajíčka v hroznovitých snůškách do skulin v půdě; samice některých druhů vajíčka chrání až do vylíhnutí larev. Larva je podobná dospělci. Ke svlékání dochází i v dospělosti.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MACEK, Jan. Bezobratlí (2). řídí Anděra Miloš; redaktor Karel Vaněk; ilustrovali Pavel Dvorský, Petr Liška, Pavel Procházka, Lenka Vybíralová, Viera Postníková. 1. vyd. Praha : Albatros, 2001. 170 s. Svět zvířat ; sv. 11. ISBN 80-00-00918-8.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]