Přeskočit na obsah

Victor D'Hondt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Victor D'Hondt
Narození20. listopadu 1841
Gent
Úmrtí30. května 1901 (ve věku 59 let)
Gent
Povolánívysokoškolský učitel, právník a politický aktivista
ZaměstnavatelGentská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Victor D'Hondt[pozn. 1] (20. listopadu 184130. května 1901) byl belgický právník, obchodník a matematik, také působil jako přednášející občanského práva na univerzitě v Gentu.

Je známý především v politologii svou metodou přepočítávání hlasů jednotlivým politickým subjektům získaných ve volbách, kterou představil v roce 1878. Dodnes je D'Hondtova metoda nejpoužívanějším nástrojem přepočítávání hlasů v demokratických režimech s proporcionálním (poměrným) systémem (jen v Evropě se používá ve 23 státech). I přes její častou aplikaci je tato metoda méně proporční nežli jiné metody (Sainte-Laguë, Hareova, Hagenbach-Bischoffova a Imperiali), tedy napomáhá především větším stranám na úkor menších.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Příjmení "D'Hondt" bývá často psáno jako d'Hondt (s malým písmenem d) a to především v Nizozemsku, kdy v případě, že je v článku či publikaci uvedeno celé jméno tohoto autora, píše se "Victor d'Hondt" (malé d), zatímco v případě, že se uvádí pouze autorovo příjmení, píše se D'Hondt (velké D). Belgičané naopak v jakémkoli případě používají D'Hondt.