Gentská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gentská univerzita
Université de l'État à Gand, Staatsuniversiteit te Gent, Rijksuniversiteit te Gent a Universiteit Gent
Logo univerzity
Logo
Datum založení9. října 1817 a 1817
Vedení
RektorRik Van de Walle (od 2017)
Počty akademiků
Studentů celkem38 000
Další informace
AdresaSint-Pietersnieuwstraat 25, Gent, 9000, Belgie
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíGhent University Association, ORCID, Konfederace repozitářů s otevřeným přístupem, Asociace evropských univerzit, International GLAM Labs Community, Guild of European Research-Intensive Universities, Vlaamse Erfgoedbibliotheken, European Alliance for Social Sciences and Humanities, Koalice pro pokrok v hodnocení výzkumu a European Open Science Cloud Association
www.ugent.be
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gentská univerzita (vlámsky: Universiteit Gent) je belgická veřejná výzkumná univerzita ve městě Gent. Založena byla roku 1817 králem Vilémem I. Nizozemským. V roce 1930 se stala první univerzitou v Belgii, na níž se začalo vyučovat ve vlámštině (nizozemštině). Do té doby byla jazykem vyšší vzdělanosti v Belgii výhradně francouzština. Vlámský charakter si škola uchovává dodnes. Roku 1991, poté, co získala mnohem větší autonomii, vypustila ze svého názvu adjektivum "státní". Studuje na ní okolo 44 tisíc studentů. V Šanghajském žebříčku, který tradičně hierarchizuje nejlepší vysoké školy na světě, byla v roce 2021 vyhodnocena jako 71. nejlepší univerzita na světě a nejlepší univerzita v Belgii.[1] Ke slavným absolventům patří vynálezci Leo Baekeland, Joseph Plateau a Robert Cailliau, nositelé Nobelovy ceny Corneille Heymans a Maurice Maeterlinck, sociolog Adolphe Quetelet, premiéři Belgie Yves Leterme a Guy Verhofstadt, architekt Henry van de Velde nebo předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ShanghaiRanking's Academic Ranking of World Universities. www.shanghairanking.com [online]. [cit. 2022-01-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]