Velká tichomořská odpadková skvrna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pozice Great Pacific Garbage Patch

Velká tichomořská odpadková skvrna (anglicky: Great Pacific Garbage Patch či Pacific Trash Vortex) je místo zvýšené koncentrace mořského odpadu, který se zde nahromadil v severním tichomořském koloběhu.

Názvy

Anglický název je v českých médiích překládán jako Velký pacifický odpadkový pás, Velký pacifický odpadkový flek, Velká tichomořská odpadková skvrna nebo Tichomořský odpadkový vír.

Poloha

Skvrna se nachází zhruba mezi 135. a 155. stupněm západní délky a 35. až 42. stupněm severní šířky. Na tom, jak přesně je tato oblast velká, nepanuje všeobecná shoda, dost záleží na tom, jakou koncentraci odpadků v mořské vodě lze považovat za problematickou. V zásadě se za součást skvrny považuje ta část oceánu, kde je koncentrace odpadu větší než průměr.

Složení

Skvrna se skládá především z malých úlomků různých plastů a chemických kalů. Není viditelná ze satelitních snímků, vzhledem k tomu, že plast a kal přejímají barvu oceánu, ve kterém plavou.

Kvůli fotodegradaci plastů, které se tak rozpadají na menší a menší kousky, vstupují umělé látky do potravního řetězce prostřednictvím živočichů, kteří se živí planktonem – tito živočichové přirozeně nedokážou při filtraci vody odlišit částečky plastů od částeček planktonu.

V mnoha oblastech je koncentrace plastů až sedmkrát větší než koncentrace zooplanktonu. Obavy vzbuzují především chemické látky, které se z plastů mohou vyloučit, zejména polychlorované bifenyly, bisfenol a deriváty polystyrenu. Vědecké výzkumy zjistily, že u některých ryb z této oblasti je narušena produkce hormonu estradiolu.[1]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Great Pacific Garbage Patch na anglické Wikipedii.

  1. MOORE, Charles. Great Pacific Garbage Patch.Chybí název periodika! Santa Barbara News-Press, 2 October 2002.