Vasilij Vasiljevič Dokučajev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vasilij Vasiljevič Dokučajev
Vasilij Vasiljevič Dokučajev
Vasilij Vasiljevič Dokučajev
Narození 17. února 1846
Rusko
Úmrtí 26. října 1903 (ve věku 57 let)
Petrohrad
Místo odpočinku Smolensky Lutheran Cemetery
Alma mater Petrohradská státní univerzita
Zaměstnavatel Petrohradská státní univerzita
Ocenění Řád sv. Anny II. třídy
Řád sv. Stanislava II. stupně
Řád sv. Stanislava III. stupně
Podpis Vasilij Vasiljevič Dokučajev - podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vasilij Vasiljevič Dokučajev, Василий Васильевич Докучаев (1. března 1846 - 8. listopadu 1903), byl ruský pedogeograf, pedolog, geolog a geomorfolog. Je považován za zakladatele pedologie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vasilij Vasiljevič Dokučajev se narodil 1. března v Miljukovu (Милюково) v Rusku. Studoval Matematickofyzikální fakultu v Petrohradě, kde se stal kurátorem mineralogie, zabývá se ale čtvrtohorními sedimenty a půdami evropské části Ruska. Mezi lety 1871 a 1877 vykonal mnoho cest po centrálním a severním Rusku, jižním Finsku, kde studoval geologické struktury a geologickou činnost řek. Výsledky průzkumu shrnul v práci Способы образования речных долин Европейской России (Způsoby utváření říčních údolí evropské části Ruska).

V roce 1882 přijímá nabídku oblastní správy Nižného Novgorodu prozkoumat geologické a půdní poměry oblasti.

V roce 1883 ve spisu Русский чернозем (Ruská černozem) popisuje jejich prostorové rozšíření, složení a strukturu, taktéž způsob jejich vzniku a jejich klasifikaci.

Výzkum započatý v roce 1882 publikuje ve 14 svazkovém díle Материалов по оценке земель Нижегородской губернии (Klasifikace půd Nižnonovgorodské gubernie), která obsahovala pedologickou a geologickou mapu.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Dokučajev je obecně považován za zakladatele pedologie. Bylo po něm pojmenováno město Dokučajivsk na Ukrajině a jméno Dokučajev nese na jeho počest kráter na Marsu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]