Vanniovo království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vanniovo království
Regnum Vannianum (la)
 Marobudova říše 19-21 n. l.?50 Kvádové 
Markomani 
geografie
(neznámo)
obyvatelstvo
národnostní složení:
dialekty pragermánštiny a keltského jazyka
státní útvar
kmenový svaz
mateřská
(nadřazená)
země:
Státní útvary a území
Předcházející:
Marobudova říše Marobudova říše
Nástupnické:
Kvádové Kvádové
Markomani Markomani

Vanniovo království (latinsky regnum Vannianum) byla první politická jednotka založená na území mezi řekami Marus a Cusus[1] (Moravou a Váhem), založena římským konzulem Drusem[2] na počátku 1. století n. l. někdy mezi lety 19 až 21 (zdroje se liší). Základ tvořilo území germánských vládců Marobuda a Katwaldy. Jako klientský stát podléhal Římskému impériu, pod jehož byl ochranou.

V čele státu stál Vannius z Tudrova rodu. Systematicky budoval centra na hranicích, kontroloval důležitou Jantarovou stezku, vybíral poplatky a daně. Cornelius Tacitus píše, že Vannius byl „známý a oblíbený u svých krajanů“, ale během dlouhé vlády se změnil v tyrana svého lidu a nepřítele svých sousedů. Království se udrželo do roku 50, kdy byl Vannius svržen Vangiem a Sidem, syny Vanniovy sestry. Vannius se bránil, ale jeho spojenci svou nedisciplinovaností způsobili jeho porážku. Vanniovi se podařilo uprchnout do exilu do Panonie na území kontrolované Římany.

Území mezi Moravou a Váhem poté přitahovalo kmeny Lugiů i jiných germánských kmenů kvůli bohatství, které se Vanniovi podařilo během třicetiletého fungování státního útvaru nashromáždit. Vannius drancováním vybudoval opulentní říši.[3][2] Vlády v rozpadajícím se království se ujali Vangio a Sido.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TACITUS, Cornelius. Annals. [s.l.]: [s.n.], 2004. 448 s. Dostupné online. ISBN 978-0-87220-558-1. S. 226. (anglicky) 
  2. a b Cornelius Tacitus Annals Dostupné online str.72 (anglicky)
  3. Tacitus. The Annals.12.29

Související články[editovat | editovat zdroj]