Valentin Varlamov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Valentin Stěpanovič Varlamov
Narození 15. srpna 1934
Penzenská oblast
Úmrtí 2. října 1980 (ve věku 46 let)
Hvězdné městečko
Místo pohřbení Leonicha
Povolání objevitel, voják a pilot
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Valentin Stěpanovič Varlamov (15, srpna 1934 - 2. října 1980) byl sovětský stíhací pilot, který byl v roce 1960 vybrán mezi dvacet prvních sovětských kosmonautů. Po vyřazení z přípravy na kosmonauta ze zdravotních důvodů působil jako instruktor kosmonautů v Moskvě.

Raný život a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve městě Suchaja Těreška v Penzenské oblasti. [1] Po druhé světové válce se rodina přestěhovala do Kyrgyzstánu, kde Varlamov pokračoval ve školní docházce. Mezi jeho spolužáky patřil další z budoucích členů prvního oddílu kosmonautů, téměř o rok starší Mars Rafikov. Jeho rodina se znovu přestěhovala do Orenburské oblasti, kde dokončil střední školu.

Varlamov navštěvoval leteckou školu v západní Sibiři, následovala vyšší pilotní škola, kde v roce 1955 promoval jako pilot a získal hodnost poručíka.

V roce 1956 spolužil jako pilot u města Orel, kde se stal šéfpilotem pluku a získal hodnost nadporučíka.

Oddíl kosmonautů[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 1960 ve věku 25 let byl vybrán jako jeden ze členů první sovětské skupiny kosmonautů. [2] Ještě v dubnu 1960 začal trénovat s Marsem Rafikovem a Anatolijem Kartašovem jako pilot třetí třídy. Varlamov ukázal velký potenciál, byl fyzicky v pořádku a velmi inteligentní. Po ukončení základního výcviku na simulátorech Vostoku byl vybrán do šestičlenné skupiny pro zrychlený trénink, další v týmu byli Jurij Gagarin, German Titov, Andrijan Nikolajev, Pavel Popovič a Anatolij Kartašov, tato skupina byla známa také jako šestka ze Soči. [3] Z této šestice se měl vybrat kandidát pro první let do vesmíru.

Současně byl Varlamov povýšen na kapitána. Při dovolené s ostatními kosmonauty v červnu 1960 ale utrpěl při skoku do mělké vody zranění krku. Zatímco se zotavoval ze zranění posunutého obratle, lékaři u něj našli další anomálie ve stavbě kostí a proto byl ze zdravotních důvodů vyloučen z přípravy kosmonautů. Na jeho místo v první šestici nastoupil Valerij Bykovskij.

Instruktor[editovat | editovat zdroj]

Po odchodu z oddílu kosmonautů se nevrátil k původní práci, ale vzhledem k dobrým vztahům s ostatními kandidáty zůstal a do letu Gagarina v dubnu 1961 působil v administrativě. [4] V roce 1963 se stal instruktorem specializujícím se na astronavigaci, v této práci pokračoval až do roku 1966, kdy opustil kosmický výzkum. V roce 1964 byl povýšen na majora a v roce 1968 na podplukovníka.

Zemřel v roce 1980 na následky nehody.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Valentin Varlamov na anglické Wikipedii.

  1. BURGESS, Colin; HALL, Rex. The First Soviet Cosmonaut Team: Their Lives, Legacy and Historical Impact. [s.l.]: [s.n.] S. 70. (anglicky) 
  2. HALL, Rex; SHAYLER, David. The Rocket Men: Vostok & Voskhod, The First Soviet Manned Spaceflights. [s.l.]: [s.n.] S. 110. (anglicky) 
  3. HALL, Rex; SHAYLER, David. The Rocket Men: Vostok & Voskhod, The First Soviet Manned Spaceflights. [s.l.]: [s.n.] S. 118. (anglicky) 
  4. BURGESS, Colin; HALL, Rex. The First Soviet Cosmonaut Team: Their Lives, Legacy and Historical Impact. [s.l.]: [s.n.] S. 107. (anglicky)