Všesportovní stadion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Všesportovní stadion
Pod lízátky, Malšovický stadion
model města – Hradec Králové roku 2000
model města – Hradec Králové roku 2000
PolohaÚprkova 473/1, Hradec Králové,
ČeskoČesko Česko[1]
Souřadnice
Otevření1960
Přestavění2007, 2012, 2016, 2017, 2021
VlastníkMagistrát města Hradce Králové
Povrchvyhřívaný přírodní trávník
Cena výstavbypostaveno v akci "Z" (výpomoc občanů)
ArchitektIng. arch. František Steiner
Ing. František Čižek
Stavební společnostVodní stavby Praha,
ERAM Hradec Králové,
MONTAS Hradec Králové
Týmy
FC Hradec Králové (1960–)
Kapacita
4500 míst na sezení[1]
Rozměry
ústřední travnaté hřiště
105 × 70 m
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Všesportovní stadion je sportovní stadion v Hradci Králové, na kterém sídlí místní fotbalový klub. Je též nazýván jako Malšovický stadion podle místní části Malšovice či stadion Pod lízátky, a to kvůli svým osvětlovacím stožárům. Ty mají tvar lízátek, přičemž každé z nich váží 45 tun a tyčí se do výšky 55 metrů. Stadion díky své kapacitě patří mezi největší v Česku (avšak pro první fotbalovou ligu se využije jen 4 500 míst na sezení), ale nevyhovuje standardům UEFA a FIFA.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na konci sezóny 1958/59 mělo vedení oddílu kopané vedle radosti z postupu mužstva do I. ligy i starosti se zlepšením fotbalového prostředí stadionu u nemocnice. Tento fotbalový stánek byl oblíbeným místem nejen hráčů, ale i fotbalových příznivců. Určitým úspěchem bylo zatravnění hrací plochy. Nebyl zde volen způsob přímým osetím plochy trávou, ale hřiště bylo nejdříve náležitě upraveno a potom pokryto dovezenými čtverci řádně zakořeněného travnatého porostu. Zůstával však problém s chátrajícími tribunami a hlavně sociálním zařízením, které bylo nejen nedostatečné, ale i nevyhovující. Město tuto situaci znalo, a proto již v minulosti došlo k projektování nového stadionu v prostoru Malšovic, který měl sloužit nejen fotbalu, ale i ostatním druhům sportu, proto byl nazván „Všesportovním stadionem“. Výstavba byla zahájena v roce 1959. O rok později se „Votroci“ poprvé představili na novém stadionu, který však byl ještě v následujících letech dokončován.

Rychlý návrat do první ligy předznamenal úspěšnou éru Spartaku Hradec Králové. Nový trenér Jiří Zástěra využil rozehranosti mužstva, stmelil hráče a kvalitní tréninky s prozíravým vedením v jednotlivých utkáních dovedl tým k mistrovskému titulu. Hegemonii tradičních vítězů I. ligy od jejího založení v roce 1925 protrhl Spartak Hradec Králové a jeho vítězství navíc zdobilo to, že byl prvním z venkovských fotbalových oddílů, který stanul na prvoligovém trůnu. Vítěznou sezónu 1959/1960 odehrál královéhradecký Spartak domácí zápasy ještě na starém stadionu u nemocnice.

Do sezóny 1960/61 již Hradec Králové nevstupoval jako bezvýznamný venkovský tým, „Votroci“ však zpravidla podléhali na cizích hřištích, kde soupeřům body odevzdávali, zato v domácím prostředí byli suverény. Kromě klubu TJ SONP Kladno za podpory diváků porazili všechny účastníky nejvyšší soutěže. Oddíl si v tomto ročníku občas zahrál na ne zcela dostavěném novém stadionu Pod lízátky, přičemž průměrná účast na jednotlivá utkání byla úctyhodných 11 000 diváků. Někdejší „výprask“ Spartaku Sokolovo sledovalo 17 000 diváků. Nakonec Spartak podlehl 1:4. Remízu s Dynamem Praha) sledovalo neuvěřitelných 25 000 diváků.

Utkáním proti týmu TJ VSS Košice, dne 6.9. 1965, se hradečtí fotbalisté rozloučili se škvárovým hřištěm U nemocnice, aby mohli tamtéž 13.10. 1965 proti pražské Spartě nastoupit již na kvalitním trávníku. Významnou událostí pro Hradec Králové i okolí se stal 11. květen 1966, kdy byl dojezd 3. etapy tehdy populárního Závodu míru. Cíl byl situován na tehdejší atletický ovál Všesportovního stadionu.

V sezóně 1966/1967 jako by mužstvu nevyhovovala změna prostředí. V prvním utkání tohoto ročníku nastupovali proti mužstvu TJ Bohemians ČKD Praha totiž na novém stadionu Pod lízátky, kde dostali od města domovské právo. Slunečné počasí, osmitisícová divácká kulisa i herní systém 4–2–4, hebký trávník byly předpoklady k zisku bodů. Leč, Hradec prohrál 3:4 a jako by tato porážka předznamenala celý ročník, ve kterém „Votroci“ sestoupili do druhé nejvyšší soutěže. V rámci Československa se zde hrála několikrát první i druhé liga, ale také nižší soutěže. Od Sametové revoluce se mluví o výstavbě nové arény.

V historii samostatného Česka se zde mnohokrát hrála nejvyšší soutěž i II. liga. V roce 2002 vznikla první vizualizace nového „stánku“.[2] V dalších letech jih vzniklo mnoho dalších, ale ani jednou k realizaci nedošlo. V roce 2007 došlo k rekonstrukci. Další byla realizována v létě 2012, kdy bylo přidáno mnoho sedaček s opěrkou, aby se splnila minimální kapacita pro první ligu, dále došlo k výstavbě nového sektoru hostí či k instalaci vyhřívaného trávníku, což byla další podmínka pro účast v nejvyšší soutěži. V průběhu podzimní části sezony 2016/17 museli „Votroci“ po postupu do první ligy dočasně hrát na Městském stadionu v Mladé Boleslavi, jelikož bylo potřeba udělat nové zázemí pro VIP hosty a média.[1] Na podzim 2017 byla zbourána nadzemní část západní tribuny, ze které zůstal pouze sypaný val.[3][4] Na podzim 2021 by mělo dojít ke zbourání zbylých součástí stadionu kromě části východní tribuny, která do budoucna poslouží jako základna pro mládež a lízátek. Ta však budou repasována. Lízátka se poté stanou součástí nové Multifunkční arény, která vznikne na místě Všesportovního stadionu.[5] Podle všeho by měl mít 8 000 míst.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]