Vítězslav Štefl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
PhDr. Mgr. Vítězslav Štefl, Ph.D.

Radní a zastupitel obce Velké Březno
Úřadující
Ve funkci od:
11. října 2014
Stranická příslušnost
Členství ČSSD
Nestraník
do zastupitelstva za ČSSD (2010)

Narození 30. září 1960 (58 let)
Jindřichův Hradec
Československo Československo
Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Vítězslav Štefl
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

PhDr. Mgr. Vítězslav Štefl, Ph.D. (* 30. září 1960 Jindřichův Hradec)[1] je český kytarista, muzikolog, autor učebnic a encyklopedií, skladatel, spisovatel, středoškolský a vysokoškolský pedagog, od roku 2014 zastupitel obce Velké Březno, člen ČSSD. Působí v řadě organizací, úzce spolupracuje jako člen expertních komisí s odbory školství a také přímo i s MŠMT, je členem řady rad, výborů, komisí, komor a organizací, zabývajících se pedagogikou jako takovou. Je autorem řady akreditovaných výukových programů a projektů.

Pedagog[editovat | editovat zdroj]

Je ředitelem a středoškolským profesorem českého jazyka a literatury na Střední průmyslové škole stavební a Střední odborné škole stavební a technické v Ústí nad Labem. Jedná se o největší školu na Ústecku (získala certifikát Páteřní škola Ústeckého kraje), má zhruba 900 žáků.[2]

Působí i na Katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem - realizuje zde své přednášky, jichž je autorem.

V září 1992 ve spolupráci s Praha Music Center založil První českou rockovou kytarovou školu, která má klientelu z celé České republiky i ze zahraničí a její program je pravidelně prezentován na seminářích Mezinárodního hudebního veletrhu. Přes 15 let vyučoval i klasickou kytaru na ZUŠ.[3]

Publikační činnost[editovat | editovat zdroj]

Je autorem monografií a historicko-hudebních studií, které s dalšími články publikuje v magazínu Muzikus. Jedná se již přes 1300 prací, zejména pak v rámci mnohaletých seriálů Kytaroví velikáni, Letem kytarovým světem, Galerie, studie v rámci teorie hudby, historie hudby, praktických workshopů, pódiových sestav apod.

V nakladatelství Muzikus vydal učebnice Rocková kytara I., Rocková kytara II. a Rocková kytara II. a encyklopedie 15 + 3 kytaristů a 33 + 333 kytaristů. Mnohé z nich vyšly v několikanásobných celostátních vydáních. V nakladatelství Nová Inspirace mu pak v roce 1993 vyšla próza Jeden den: Rockstory. Je rovněž autorem notových sešitů Podzimní nálady.

Publikoval také články ve vědeckých sbornících a účastnil se vědeckých konferencí (např. texty Nezbytnost průniku rockové hudby do českého hudebního školství (historická úvaha), Výzkum zastoupení rockové hudby v učebních plánech základních uměleckých škol na počátku dvacátého prvního století, Výzkum zastoupení rockové hudby v učebních plánech základních uměleckých škol či Rocková opera apod..

Umělecká a hudební činnost[editovat | editovat zdroj]

Přes 33 let je členem hard rockové formace Stará škola, ve skupině zastává roli kytaristy, zpěváka a textaře.

Je autorem zpěvohry Záviš z Falkenštejna (příběh lásky, zrady a pomsty) a dále pak audiovizuálního programu Kámen a hrad (součást hudebního a multimediálního projektu).

Za svou uměleckou, publikační a pedagogickou činnost se stal držitelem Ceny hejtmana Ústeckého kraje.

Politické působení[editovat | editovat zdroj]

Do politiky se pokoušel vstoupit, když v komunálních volbách v roce 2010 kandidoval jako nestraník za ČSSD do Zastupitelstva obce Velké Březno v okrese Ústí nad Labem, ale neuspěl.[4] Ve volbách v roce 2014 kandidátku ČSSD vedl už jako člen strany a byl zvolen zastupitelem obce.[5] Působí jako člen Komise kultury, školství, mládeže a sportu.[6]

V krajských volbách v roce 2012 kandidoval za ČSSD do Zastupitelstva Ústeckého kraje, ale neuspěl.[7] Působí však jako člen Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost.[8]

Ve volbách do Senátu PČR v roce 2016 kandidoval za ČSSD v obvodu č. 31 – Ústí nad Labem.[9] Se ziskem 8,78 % hlasů skončil na 4. místě a do druhého kola nepostoupil.[10]. Je také členem Rady pro rozvoj lidských zdrojů Rady Ústeckého kraje a mj. je v expertních a poradních orgánech odboru školství Ústeckého kraje a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.r

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Štefl, Vítězslav, 1960 [online]. České muzeum hudby [cit. 2016-03-25]. Dostupné online. 
  2. Štefl: Mladí nepřekonají starou školu, nemají duši. Ústecký deník.cz [online]. 2011-04-10 [cit. 2016-03-25]. Dostupné online. 
  3. Vítězslav Štefl, Životopis [online]. DatabázeKnih.cz [cit. 2016-03-27]. Dostupné online. 
  4. Volby do zastupitelstev obcí, Jmenné seznamy, Výběr: všichni platní kandidáti dle poř. čísla, Zastupitelstvo obce, Kraj: Ústecký kraj, Okres: Ústí nad Labem, Obec: Velké Březno, Kandidátní listina: Česká str.sociálně demokrat. [online]. Český statistický úřad, 2010 [cit. 2016-03-25]. Dostupné online. 
  5. Volby do zastupitelstev obcí, Jmenné seznamy, Výběr: všichni platní kandidáti dle poř. čísla, Zastupitelstvo obce, Kraj: Ústecký kraj, Okres: Ústí nad Labem, Obec: Velké Březno, Kandidátní listina: Česká str.sociálně demokrat. [online]. Český statistický úřad, 2014 [cit. 2016-03-25]. Dostupné online. 
  6. Komise rady [online]. Obec Velké Březno [cit. 2016-03-25]. Dostupné online. 
  7. Volby do zastupitelstev krajů konané dne 12.10. – 13.10.2012, Jmenné seznamy, Kraj: Ústecký kraj, Kandidátní listina: Česká strana sociálně demokratická, Výběr: všichni platní kandidáti dle poř. čísla [online]. Český statistický úřad, 2012 [cit. 2016-03-27]. Dostupné online. 
  8. Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost [online]. Ústecký kraj [cit. 2016-03-27]. Dostupné online. 
  9. Výsledky korespondenčního hlasování pro volby do Senátu [online]. ČSSD [cit. 2016-03-25]. Dostupné online. 
  10. Výsledky voleb v obvodě Ústí nad Labem [online]. iDNES.cz, 2016 [cit. 2016-10-15]. Dostupné online.