Vättern

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vättern
Lake Vättern.png
Poloha
Světadíl Evropa
Stát ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Kraj Västra Götaland, Jönköping, Örebro, Östergötland
Vättern
Vättern
Vättern, Švédsko
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 1912 km²
Délka 129 km
Šířka 28 km
Povodí 6000 km²
Max. hloubka 119 m
Ostatní
Nadm. výška 88,5 m n. m.
Odtok vody Motala Ström
Ostrovy Visingsö
Sídla Jönköping, Huskvarna
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vättern (jméno je odvozeno ze starošvédského vaetur – voda) je jezero na jihu Švédska. Zasahuje na území krajů Västra Götaland, Jönköping, Örebro a Östergötland. Je druhé největší v zemi. Hluboká kotlina jezera je tektonického původu a byla dotvořena pleistocénními ledovci. Má rozlohu 1912 km². Je 129 km dlouhé a maximálně 28 km široké. Průměrně je hluboké 39 m (na severu 25 m) a dosahuje maximální hloubky 119 m (na jihu). Rozloha povodí je 6000 km². Leží v nadmořské výšce 88,5 m.

Dno[editovat | editovat zdroj]

Dno jezera je skalnaté.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Břeh jezera u Jönköpingu

Pobřeží je vysoké a skalnaté, hlavně východní s prudkými srázy. Každý rok v červnu se koná okružní jízda kolem jezera Vättern na jízdních kolech (Vätterrundan), která se může zúčastnit každý. Start a cíl je v Motale a délka je přes 300 km. Čas není oficiálně měřen a ani není stanoven vítěz.

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Na jihu jezera leží idylický ostrov Visingsö (25,04 km²). Další menší ostrovy jsou Stora Röknen, Lilla Röknen, Stora Aspön a Lilla Aspön.

Panorama ostrova Visingsö
Panorama ostrova Visingsö

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou především prameny na březích a pod vodou. Je odvodňováno do Baltského moře řekou Motala Ström a přes kanál Göta je spojeno s Baltským mořem i s jezerem Vänern. Kolísání úrovně hladiny během let je přibližně 1 m. Vyšší úroveň je v létě. Na jezeře se vyskytují vlny s dlouhou periodou (сейши) a silné vlnění.

Vlastnosti vody[editovat | editovat zdroj]

Voda je průzračná a chladná. V červenci dosahuje teploty 6 až 7 °C. V důsledku vln jezero zamrzá pozdě až v únoru (v nejširší části v některých letech vůbec)

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

V jezeře se vyskytuje fytoplankton a zooplankton (klanonožci a perloočky). U dna žijí korýši, máloštětinantci, dvoukřídlí a mlži. Z ryb zde najdeme především siveny, síhy a lososy.

Osídlení pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Největší města na břehu jezera jsou na jihu Jönköping a Huskvarna. Další města jsou Motala a východě, Karlsborg a Hjo na západě a Askersund na severu. Na jihu naproti ostrova Visingsö leží malé město Gränna.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vättern na anglické Wikipedii.