Visingsö

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Visingsö
Brahekyrkan view01.jpg
Visingsö
Visingsö
StátŠvédskoŠvédsko Švédsko
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Délka14 km
Šířka3 km
Osídlení
Počet obyvatel800
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Visingsö je ostrov v jižní polovině jezera Vättern ve Švédsku.

Ostrov leží 30 kilometrů severně od města Jönköping a 6 kilometrů západně od Gränny. Ostrov je dlouhý 14 kilometrů a široký 3 kilometry s celkovou rozlohou 24 km2.

Podle pověsti obr Vist vytvořil ostrov Visingsö tím, že hodil do jezera kus půdy, aby ho jeho žena mohla použít k překročení jezera.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad Visingsborg

Ve 12. a 13. století byl zámek Näs na jižním konci ostrova Visingsö sídlem švédské monarchie. Na tomto místě zemřeli čtyři švédští králové: Karel VII. Švédský, Erik X. Knutsson, Jan I. Sverkersson a Magnus III. Švédský. Zámek Näs i Visingsborg jsou v současnosti ruiny a známé památky města Visingsö.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Visingsö má oceánské klima (Köppen Cfb), ovlivněné jeho polohou uprostřed hlubokého jezera. V důsledku Vätternovy hloubky se v zimě snaží zamrznout, protože okolní pevnina je chladnější, zatímco v létě zůstává teplota jezera poměrně chladná. Relativní teplo na ostrově Visingsö v létě je výsledkem toho, že jezero Vättern je relativně úzké, což vede k tomu, že teplý vzduch z pevniny je jen mírně temperovaný. Teploty pod - 10 °C v zimě nejsou příliš časté kvůli otevřené vodě zmírňující extrémy. Navzdory chladnému podnebí má Visingsö teplejší léta než celý ostrov Irsko i Velká Británie. Studená povrchová voda přesto umožňuje v extrémních případech mrazy až do května. Visingsö je po většinu roku velmi suchý, ačkoli léta mohou být relativně mokrá.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Visingsö je dlouhodobě zajímavý pro geology kvůli vývoji sedimentární řady hornin (které se nacházejí i kolem jezera Vättern, zejména na západní straně). Okolní horniny jsou do značné míry starší „smålandské žuly“ ze smíšených žulových kompozic. Skupina Visingsö má tloušťku přibližně 1 km a je rozdělena do tří částí. Ze skupiny bylo získáno velké množství pozdních předkambrických fosilií, včetně stromatolitů, vasovitých mikrofosilů, akritarchů a makro fosilií, jako je Tawuia. Sedimenty skupiny Visingsö byly zachovány v grabenní struktuře jezera Vättern.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Panorama
Panorama

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Visingsö na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]