Sommen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sommen
Poloha
StátŠvédskoŠvédsko Švédsko
Map
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha9 260 ha
Objem2 210 530 000 m³
Povodí1 900 km²
Ostatní
Nadm. výška146 m
Přítok vodySvartån
Odtok vodySvartån
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sommen je jezero ve Švédsku. Nachází se na hranici Östergötlandu a Smålandu, nejbližším městem je Tranås. Protéká jím řeka Svartån. Jezero má rozlohu 132 km² a maximální hloubku 53 metrů. Pobřežní linie měří 208 km a povodí jezera má rozlohu 1900 km². Podle místních obyvatel je na jezeře tolik ostrovů, kolik je dnů v roce. Největším ostrovem je Torpön, na němž bylo zřízeno přírodní muzeum Naturum Sommen.[1] Je také možno podniknout výletní plavbu po jezeře na parníku Boxholm II, postaveném roku 1904.

Nachází se v Jihošvédské vysočině v nadmořské výšce 146 m. Vyznačuje se velmi čistou vodou a patří mezi oligotrofní jezera. Je obklopeno borovými a smrkovými lesy. Na pobřeží je možno nalézt vzácné rostliny jako bělozářka liliovitá a toříček jednohlízný. Díky izolovanosti jezera se v něm vyvinul specifický poddruh sivena severního zvaný sommenröding, dalšími rybami jsou štika obecná, okoun říční, mník jednovousý a síh severní.[2] Zástupci vodního ptactva jsou orlovec říční, potáplice severní a ústřičník velký. Korýši Pallaseopsis quadrispinosa a Monoporeia affinis jsou reliktem z doby weischelského glaciálu. Lokalita Måltorpet Granbo je chráněna v rámci programu Natura 2000.

Jezero se proslavilo za severské sedmileté války, kdy po jeho zamrzlé hladině přešli ustupující dánští vojáci vedení Danielem Rantzauem.

Se vznikem jezera je spojena legenda o obří krávě jménem Urkon, která v zuřivosti hrábla kopytem a vytvořila rozeklanou brázdu, jež se zalila vodou.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Visit Östergötland Dostupné online Archivováno 28. 1. 2022 na Wayback Machine.
  2. iFiske Dostupné online
  3. Germanic Mythology Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]