Přeskočit na obsah

Václav Cífka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Václav Cífka
Narození20. června 1811
Třebíz
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí29. března 1884 (ve věku 72 let)
Lisabon
Portugalské království
Povoláníkeramik, fotograf a zahradní architekt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Cífka, též uváděn jako Wenceslau Cifka (20. června[1] 1811, Třebíz[2]29. března 1884, Lisabon, Portugalsko) byl všestranný český umělec, který se prosadil zejména jako zahradní architekt u portugalského královského dvora. Byl také průkopníkem fotografických technik; je tak autorem prvních fotografií členů královské rodiny, například krále Ferdinanda II.[3] Zabýval se také malbou na majoliku a porcelán.

Václav Cífka se narodil v Třebízi u Slaného. Jeho otcem byl chalupník Martin Cífka, matkou Anna, rozená Snopová.

Odjezd do Portugalska

[editovat | editovat zdroj]

Do Portugalska byl povolán ve 25 letech Ferdinandem II. ze sasko-kobursko-gothajské dynastie. Ten se narodil ve Vídni a ve 20 letech se oženil s ovdovělou portugalskou královnou Marií II.

V portugalské Sintře, která je dnes součástí Světového dědictví UNESCO, Václav Cífka vytvořil rozlehlý zahradní park v romantickém duchu. Kromě toho pracoval na výzdobě Paláce Pena typickým portugalským keramickým prvkem - dlaždicemi azulejos.

Fotografem královské rodiny

[editovat | editovat zdroj]

Cífka byl nadšeným průkopníkem raných fotografických technik - daguerrotypie. Stal se majitelem zřejmě prvního stálého daguerrotypického ateliéru v Lisabonu. Naučil se však i další fototechniky. Pořádal výstavy a časem získal titul dvorního fotografa portugalského krále. Vznikly tak první fotografie členů královské rodiny, která byla do té doby pouze portrétována malíři. Vztahy mezi Cífkou a panovníkem byly natolik dobré, že jej Cífka doprovázel i na zahraničních cestách.[4]

Další umělecká tvorba

[editovat | editovat zdroj]

Václav Cífka se věnoval také malbě na majoliku a porcelán. Několik uměleckých předmětů ze své tvorby vystavoval na světové výstavě v Paříži, kde získal zlatou medaili. Náhodou se zde setkal s pražským architektem Josefem Mockerem, přičemž zjistili, že mezi sebou mají příbuzenský vztah. Začali si pak dopisovat a díky jejich kontaktům získalo České průmyslové muzeum Vojty Náprstka několik exemplářů majoliky.[5]

Fotografie

[editovat | editovat zdroj]
 1. pokřtěn
 2. Matriční záznam o křtu
 3. ŠTĚPÁNEK, Pavel. Portugalský umělec Wenceslau Cifka [online]. Cesky-dialog.net, 9/2014 [cit. 2019-10-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-10-21. 
 4. SCHEUFLER, Pavel. Cifka, Wenceslau [online]. Scheufler.cz [cit. 2019-10-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-02-13. 
 5. Mezi českými krajany. Národní listy [online]. 1884-2-28. Dostupné online. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
 • Wenceslau Cifka: ceramista, litógrafo e esmaltador : Il exposição temporária no Palácio Nacional da Pena : Catálogo,. Sintra: Direcção Geral da Fazenda Pública, 1949. 21 s. (portugalsky) 
 • ŠTĚPÁNEK, Pavel. Neznámý český výtvarník v Portugalsku. Umění a řemesla. 1980, roč. 24, čís. 1, s. 68. ISSN 0139-5815. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
 • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Václav Cífka na Wikimedia Commons
 • Cifka, Wenceslau - životopis [online]. matriznet.pt [cit. 2020-03-02]. Dostupné online. (portugalsky) 
 • Wenceslau Cifka [online]. Spira [cit. 2020-03-02]. Dostupné online. (portugalsky) 
 • Fotografie ve sbírkách Palácio Nacional da Ajuda [online]. Palácio Nacional da Ajuda [cit. 2020-03-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-03-02. (portugalsky)