Uzeir Hadžibekov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Uzeir Hadžibekov
Üzeyir Hacıbəyov5.gif
Narození 6.jul. / 18. září 1885greg.
Šuša
Úmrtí 23. listopadu 1948 (ve věku 63 let)
Baku
Místo odpočinku Fəxri Xiyaban
Ocenění Stalinova cena
národní umělec SSSR
Leninův řád
Řád rudého praporu práce
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Příbuzní Jeyhun Hajibeyli
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Uzeir Abdul Husejn-ogly Hadžibekov, ázerbájdžánsky Üzeyir bəy Əbdülhüseyn oğlu Hacıbəyov, rusky Узеир Абдул-Гусейн оглы Гаджибеков (18. září 1886, Šuša23. listopad 1948, Baku) byl ázerbájdžánský a sovětský hudební skladatel, vědec a pedagog.

Stal se prvním operním skladatelem v islámském světě.[zdroj?] V letech 1928–1929 a 1938–1948 ředitel konzervatoře v Baku. Založil první operní soubor v Ázerbájdžánu (1908). Je autorem státní hymny Ázerbájdžánské republiky (platí znovu od roku 1991), oper (Lejli a Medžnun, Rustam a Zohrab, Asli a Kerem, Šáh Abbas a Chursid Banu, Koroglu), hudebních komedií a operet (Muž a žena, Dívky pod závoji, O olmasın, bu olsun), kantát (Vlast a fronta) i řady písní.

Patřil také ke sběratelům lidové hudby, roku 1927 vydal spolu s Muslimem Magomajevem historicky první sbírku ázerbájdžánských lidových písní i s notací (asi tří set), roku 1945 svůj zájem o folklór zpracoval v teoretické studii Osnovy azerbajdžansko narodnoj muzyki. Od roku 1938 byl členem Komunistické strany Sovětského svazu, ve stejném roce získal titul Národní umělec.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Korev, S.: Uzeir Gadžibekov i jego opery, Moskva, Gosudarstvennoje muzykal'noje izdatel'stvo, 1952.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]