Ultrasaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxUltrasaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 110 až 100 miliony let
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádplazopánví (Saurischia)
InfrařádSauropoda
RodUltrasaurus
Binomické jméno
Ultrasaurus tabriensis
Kim, 1983
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ultrasaurus („ohromný ještěr“) byl rod středně velkého sauropodního dinosaura, popsaného paleontologem Haang Mook Kimem v roce 1983 z Jižní Koreje (lokalita Bong-am, Tabri).[1] V současnosti není o tomto taxonu z období pozdní spodní křídy (stupeň alb, asi před 110 až 100 miliony let) známo mnoho informací a mnoha paleontology je označován za nomen dubium (pochybné vědecké jméno). Byly objeveny pouze fragmenty jeho kostí, kost pažní a dorzální obratle.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kim pojmenoval tohoto dinosaura (exemplář s kat. ozn. DGBU-1973) na základě přesvědčení, že dosahoval stejně obřích rozměrů, jako severoamerický gigant "Ultrasaurus", což bylo neformální jméno pro domnělého obřího sauropoda ze souvrství Morrison.[2] Důvodem byl fakt, že si spletl kost pažní (humerus) s kost kostí loketní (ulnou). "Ultrasaurus", objevený v 70. letech 20. století v lokalitě Dry Mesa Quarry v Coloradu však rovněž ve skutečnosti neexistoval. Paleontolog James A. Jensen spojil dohromady nesouvisející části kostry sauropodů druhu Supersaurus vivianae a Brachiosaurus altithorax.[3] V roce 1991 tuto chiméru oficiálně přejmenoval jako "Ultrasauros", později se ale ukázalo, že podobný sauropod nikdy neexistoval (Jensen se mylně domníval, že mohl být dlouhý 36 metrů, vysoký asi 21 metrů a vážil kolem 180 tun). Jméno Ultrasaurus nicméně zůstalo jako oficiální platné označení menšího jihokorejského sauropoda, o němž zatím není mnoho informací.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kim, H. M. (1981). Cretaceous dinosaur bones excavated from two localities in Korea. Journal of the Geological Society of Korea, 17(4): 297.
  • Lee; Y.-N.; et al. (2001). A review of vertebrate faunas from the Gyeongsang Supergroup (Cretaceous) in South Korea. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology, 165: 357-373.
  • Barrett, P. M.; et al. (2002). Sauropod dinosaurs from the Lower Cretaceous of eastern Asia: taxonomic and biogeographical implications. Palaeontology, 45(6): 1197-1217.
  • Upchurch, P.; et al. (2004). Sauropoda. In D. B. Weishampel, H. Osmolska, and P. Dodson (eds.), The Dinosauria (2nd edition). University of California Press, Berkeley: 259-322.

Česká literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]