Ukrajinská iniciativa v České republice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ukrajinská iniciativa v České republice, z. s. (více známá pod neoficiální zkratkou UIČR) rozvíjí a sebeurčuje národnostní menšiny v Česku, zejména ukrajinské národnosti[1]. Je to spolek, předsedou je Viktor Rajčinec. Svou činnost rozvijí již od roce 1992, kdy začíná vydávat v ukrajinském jazyce politickokulturní časopis Porohy. Pod současným názvem funguje od roku 13. června 1994.

Aktivity spolku se zaměřují na udržení a rozvoj vědomí národního sebeurčení Ukrajinců v ČR. Spolek Ukrajinská iniciativa v České republice působil Evropském a Světovém Kongresu Ukrajinců, dnes spolupracuje s Úřadem vlády České republiky, Magistrátem hlavního města Prahy, Velvyslanectvím Ukrajiny v Česku a s některými jinými zájmovými spolky, zejména v Praze. Spolek spoluvytváří atraktivní image Ukrajiny a České republiky, rozvíjí spolupráci a partnerství mezi ukrajinskou a českou veřejností. Spolek také jako jeden z málo ve spoluprací s vládou ČR organizuje a realizuje humanitární pomoc Ukrajině.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Ukrajinská iniciativa v České republice, z. s. má jen dva pobočné spolky. V Chomutově působí Ukrajinská iniciativa v ČR, ukrajinská regionální organizace Zvony naděje[2] a v Teplicích UKRAJINSKÁ SVITLYCJA[3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Veřejný rejstřík a Sbírka listin - Ministerstvo spravedlnosti České republiky. or.justice.cz [online]. [cit. 2019-01-12]. Dostupné online. 
  2. Veřejný rejstřík a Sbírka listin - Ministerstvo spravedlnosti České republiky. or.justice.cz [online]. [cit. 2019-01-12]. Dostupné online. 
  3. Veřejný rejstřík a Sbírka listin - Ministerstvo spravedlnosti České republiky. or.justice.cz [online]. [cit. 2019-01-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]