Uffo Horn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Uffo Horn
Uffo Daniel Horn (1848)
Uffo Daniel Horn (1848)
Narození 18. května 1817
Trutnov
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 23. května 1860 (ve věku 43 let)
Trutnov
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Některá data mohou pocházet z datové položky.
matriční zápis o narození a křtu Uffo Horna (matrika N 1808-1842 Trutnov (SOA Zámrsk))
matriční zápis o úmrtí a pohřbu Uffo Horna (matrika N 1808-1842 Trutnov (SOA Zámrsk))

Uffo Horn, křtěný Uffo Daniel (18. května 1817, Trutnov23. května 1860, tamtéž) byl trutnovský básník, dramatik, liberál a revolucionář.

Život[editovat | editovat zdroj]

I když se narodil polskému otci a české matce, mluvil německy, stejně jako celé tehdejší pohraničí a prakticky to byl Němec. Avšak celý život se prohlašoval výhradně Čechem a ctil české dějiny. To se projevilo i v jeho literárních dílech a zastupování českého národa při různých příležitostech. V revolučním roce 1848 se Horn dokonce stal velitelem národní gardy a vedl ji na pomoc Praze. Avšak po několika dnech byla garda nucena vrátit se zpět i přes marné snahy o opětovný postup na Prahu. V Trutnově prožil zbytek života v neustálých konfliktech s úřady, cenzurou a byl trvale pod policejním dozorem. Uffo Horn zemřel v 43 letech.

Město mu v roce 1889 nechalo v hlavní části Městských sadů vystavět památník, který byl kvůli několika změnám režimů přesouván z místa na místo. Po vzniku Československa se dokonce ocitl přímo na náměstí, ale jen kvůli tomu, aby byl využit podstavec po odstraněné soše císaře Josefa II. Později byl i s podstavcem přesunut zase do parku, jenže úplně naokraj, bokem od cesty. Zpátky na původní místo byl Hornův památník navrácen až po roce 2000.

V 90. letech 20. století byla po Uffu Hornovi pojmenována ulice na Červeném Kopci v Trutnově a v roce 2010 dokonce i nové trutnovské společenské centrum Uffo s divadelní kavárnou HORN. Uffohorn se dokonce jmenuje královédvorská kapela.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Josef Toužimský: Na úsvitě nové doby; Vilímek v Praze; 1899

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]