Ušba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ušba / უშბა / Ушба
Ušba od Mestie
Ušba od Mestie

Vrchol4700 m n. m.
Prominence1 217 m
Poloha
SvětadílAsie (nebo Evropa [p 1])
StátGruzieGruzie Gruzie
PohoříKavkaz
Souřadnice
Ušba
Ušba
Prvovýstupjižní vrchol: 1903 - B. Rickmer-Rickmers
severní vrchol: 1888 - J. G. Cokkin a U. Almer
Horninažula
PovodíInguri
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ušba (gruzínsky უშბა, v překladu Cesta do neznáma) je hora střední části Velkého Kavkazu. Nachází se v gruzínském regionu Svanetie, pár set metrů jižně od hranic s ruskou Kabardsko-balkarskou republikou, na krátkém výběžku z hlavního kavkazského hřebene. Jedná se o monumentální skalní pyramidu se dvěma vrcholy (jižní 4700 m n. m., severní 4697 m n. m.)[p 2]. Ačkoli hora se svou výškou nepatří k těm úplně nejvyšším na Kavkaze, je výraznou dominantou severní Svanetie a bývá označována jako "kavkazský Matterhorn".

Výstupy[editovat | editovat zdroj]

Ušba je kolébkou technického horolezectví v oblasti Sovětského svazu. Všechny výstupové cesty dosahují velké technické obtížnosti. Klasická výstupová cesta na severní vrchol je hodnocena stupněm 4A ruské škály a byla poprvé prostoupena J. G. Cokkinem a U. Almerem roku 1888. Mnohem hůř přístupný jižní vrchol (cesty od stupně 5B) byl poprvé zdolán výpravou B. Rickmer-Rickmerse roku 1903.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Názory na vedení hranice mezi Evropou a Asií se různí. Díky tomu mohou být kavkazské vrcholy počítány jak za součást Evropy, tak za součást Asie, a některé leží podle některých názorů přímo na dané hranici. Více informací v článku Evropa.
  2. přesné hodnoty výšek se mohou z různých zdrojů lišit, tyto pocházejí ze sovětských topografických map 1:50 000

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]