Twirling

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Twirling, pochází z anglického slova twirl (točení). Twirling je druh sportovního tance, který je kombinace mažoretek, gymnastiky a baletu. Hlavním rozdílem mezi mažoretkou a twirlingovou tanečnicí je, že v twirlingu se dbá především na držení těla, práci s hůlkou a taneční kroky, přičemž v klasické mažoretce se dbá především na držení těla a pochod. V ČR existují dvě hlavní soutěžní asociace- NBTA (national baton twirling association) a IMA (international majorettes association). Jedná se o práci s hůlkou, ale výjimkou nejsou ani vysoké výhozy, přičemž před tím, než twirlingová tanečnice chytne hůlku, dokáže udělat i tři a více náročná salta. S tímto zájmem začínají především děvčata, již v brzkém věku, nejčastěji okolo tří let. Základem je, aby každá tanečnice dokázala udělat "šňůru" a "roznožku". V tomto tanečním sportu dominuje především Japonsko, přičemž nejznámější Japonská škola twirlingu je SBC. Avšak za poslední roky také dominují Amerika a Francie .

Asociace[editovat | editovat zdroj]

NBTA (national baton twirling association)-mezinárodní asociace,která pořádá každým rokem soutěž twirlingových skupin, (oblastní kolo, mistrovství (moravy a slezska, čech), mistrovství ČR, mistrovství Evropy a každé tři roky i mistrovství světa. Do této asociace jsou zapojeny například tyto země: Česko, Slovinsko, Bulharsko, Anglie, Holandsko, Belgie, Francie, Norsko , Itálie ... NBTA je asociace, která přinesla twirling do ČR a díky které se můžeme twirlingu věnovat.

IMA (international majorettes association)- mezinárodní asociace která pořádá každým rokem soutěž twirlingových a mažoretkových skupin, (oblastní kola, mistrovství (moravy a slezska), mistrovství ČR, mistrovství Evropy, mistrovství světa. Do této asociace jsou zapojeny například tyto země: Česko, Slovensko, Polsko, Německo, Francie...

Oděvy[editovat | editovat zdroj]

Twirlingové oděvy nabízí obrovskou možnost výběru. Je možno tančit v twirlingovém dresu, který tvoří overal, s dlouhými kalhotami a rukávy, ale také je možno tančit v overalu který tvoří pouze kraťásky a nátělníček. "Klasikou" ale stále zůstávají overalové šaty s podšitými kraťsky. Dresy musí být nutně vyrobeny z elastické látky, často navíc lesklé, saténové nebo například pošité flitry.

Podmínky[editovat | editovat zdroj]

Hlavní podmínkou je, aby se začalo tančit v útlém věku. Také je důležitou věcí, aby tanečnice slyšela rytmus hudby. Nutností je, aby byla hubená a ohebná. Také je tradice, že by měla být krásná.