Mažoretka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Exhibice mažoretek na náměstí ve Vyškově
Mažoretky z Kopřivnice (Polsko, 2011)

Mažoretky jsou dnes zcela plnohodnotným odvětvím sportu. Základní definice by mohla znít: Tanečnice, jejichž choreografie je založená především na barvité práci s náčiním baton (hůlkou). Lidé si je však stále spojují pouze s dechovou hudbou, barevnými uniformami a strohým pochodováním. Mažoretkový sport však prošel velkou změnou. Kostýmy jsou čím dál spořejší a efektnější, mažoretky pochodují defilé a sestavy na hudbu moderní.

Kategorie mažoretek[editovat | editovat zdroj]

Mažoretky se dělí na dvě hlavní kategorie.

 1. Klasická mažoretka - snaží se udržet charakteristické rysy vystoupení mažoretek. Klade důraz na techniku pochodu a držení těla. Pronikají sem však taneční prvky, kostýmy by měly vycházet z tradiční uniformy s kozačkami a lodičkou na hlavě. Klasická mažoretka tančí ve skupině. Dělí se i na jednotlivce (sólovou mažoretku) a duo ve kterém účinkují dvě. Jsou i na tria atd. Od 8 jsou to skupiny (klasické mažoretky)
 2. Twirling - Baton (hůlka) twirling (točení) je sport založený na pohybu a koordinaci spojenou s půvabem a flexibilitou. Baton twirling má nejasnou historii, ale profesionální organizace podporující twirling jako sport existuje už od raných 50.let. Asociace The United States Twirling je největší profesionální organizace pro tento sport. První známky o twirlingu se u nás v České republice objevily díky asociaci NBTA. První soutěž v twirlingu se pak uskutečnila v roce 2007 v podobě samostatné twirlingové disciplíny a o rok později už jako Mistrovství ČR v twirlingu, které je součástí Národního šampionátu. Baton twirling samozřejmě zahrnuje twirling a hůlku, což je vyvážená tyč obvykle vyrobená z kovu, a na koncích má gumové konce. ale na soutěžní úrovních je mnohem více druhů twirlingových hůlek. Jako gymnastika, krasobruslení, a další sporty kombinující pohyb s půvabem, tak i soutěžní twirling vyžaduje pro získání bodů sestavy, obsahující povinné prvky. Na soutěži se vyžaduje aby twirler točil svisle nebo kolmo k zemi a vodorovně. Stejně tak se vyžaduje určitý počet chytnutí, puštění a prohození hůlky během sestavy. Baton twirling na určitých soutěžních úrovních vyžaduje používání více než jedné hůlky. Twirling je nezbytným prvkem mnoha pochodových defilé kde je možné vidět twirlery nejen jako mažoretky ale také jako „točící“ s předměty jako například pušky, vlajky a dokonce plameny. Choreografie je sice součástí baton twirlingu, ale obecně vzato je souhra nejdůležitější dovedností. Baton twirleři mívají podobné dovednosti jako gymnastky nebo roztleskávačky, ale nemohou se spolehnout jen na dělání kotrmelců a tančení. Často pracují s trenéry, kteří jim pomáhají se naučit a vypilovat chytání a také plynulost pohybu. Baton twirling je výborným sportem pro mladé lidi. Baton twirling byla populární aktivita a sport po mnoho let. Byl považován jako zcela zvláštní aktivitu, který z mažoretkování vytvořil zcela nový sport - baton twirling. Twirling je populární v mnoho zemích, např. Japonsko, Austrálie, USA, Brazílie, Severní Afrika, Irsko, Skotsko, Anglie, Francie, Španělsko, Holandsko, Itálie, Německo, Slovinsko, Chorvatsko, a další. Většina z těchto zemí soutěží v WSTF Světovém mistrovství, konající se v srpnu každého roku. Mnoho jich také soutěží v NBTA Světovém mistrovství, konající se v dubnu každé 3 roky.
Skupina mažoretek

Asociace mažoretek[editovat | editovat zdroj]

 • NBTA - National Baton and Twirling association pořádá národní šampionát České republiky. Sdružuje především příznivce odvětví twirling. Od roku 2007 rozdělila soutěž na kategorie klasická mažoretka a twirling. Na mistrovství Evropy pak je vybrán nejlepší tým z každé kategorie a nejlepší jednotlivci v oblasti twirlingu.
 • IFMS - International Federation Majorettes Sport pořádá Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu "A" a "B". Mistrovství Evropy a Světa.
 • MAC - "Majorettes Association Czech"
 • CMA - Czech Majorettes Association

Některé instituce pořádají jednokolové nepostupové soutěže. Mezi nejznámější patří např. O Cenu TK Andria v Havířově, O Pohár ze zámku v Kolíně nebo Majorettes Show v Hulíně.

Soutěžní kategorie[editovat | editovat zdroj]

Mažoretky soutěží zpravidla ve třech věkových kategoriích:

 • přípravka (3-7)
 • Kadetky (8-11)
 • Juniorky (12-14)
 • Seniorky (15-25)
 • Grand seniorky (25 a více)

Rozhodující pro zařazení do kategorie je věk soutěžící v roce konání soutěže. Např. když jste Kadetka a je vám 11 let, ale do ledna vám bude 12 let můžete soutěžit za Juniorky.

Mažoretky mohou soutěžit v disciplínách sólo, duo, trio, miniformace a formace. Základním náčiním je hůlka (odborně - baton), výjimkou však nejsou ani třásně (odborně - pom-pony), dvě hůlky nebo další rekvizity (šátky, stuhy, prapory, fantazii se meze nekladou). Záleží na typu hudby a rozhodnutí trenérky

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]