Turecký med

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Turecký med na Matějské pouti
Španělský turrón de Alicante
Klasický italský torrone

Turecký med je tradiční tvrdá cukrovinka, která se připravuje z cukru, medu, vaječného bílku, vody a sekaných oříšků. Za zemi původu bývá u nás obvykle považováno Turecko.

Tvrdý turecký med, známý z poutí, kde jej prodavači odsekávali sekáčkem, je příbuzným středozemské cukrovinky, která se v Katalánsku nazývá torró, ve Španělsku turrón a v Itálii torrone, a její varianty jsou známé i v Latinské Americe a na Filipínách. Nejstarší písemná zmínka o této pochoutce pochází údajně z doby mezi roky 11001150, kdy Gerard z Cremony přeložil knihu arabského lékaře ze španělské Córdoby nazvanou De medicinis et cibis simplicibus (O lécích a prostých pokrmech), v níž se mimo jiné zmiňuje i o arabském pamlsku zvaném turun.[1]

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Podle jednoho z diskutérů na webu Cukrář.cz jej lze připravit takto: Suroviny: 24 dkg cukru, 13.5 dkg medu, asi 1.5 dl vody, 4 bílky, 30 dkg sekaných oříšků či mandlí.

Do nádoby s medem nasypeme cukr, vše zalijeme studenou vodou a necháme úplně rozpustit. Poté nádobu přistavíme na oheň a zahříváme. Cukrovou hmotu vyzkoušíme mezi prsty, na něž kápneme trochu chladnoucího cukru. Tvoří-li mezi prsty tenkou nit, je svařena na tzv. první stupeň, tj. na nit. Mezitím ušleháme z bílků tuhý sníh, opatrně do něj přilijeme horkou cukrovou hmotu a šleháme na ohni ještě asi 8 minut. Pak necháme směs vychladnout. Po vychladnutí hmotu opět přistavíme na oheň a vařečkou ji obracíme ode dna, až je hodně hustá. Přisypeme rozsekané oříšky nebo mandle a necháme ztuhnout. Vychladlý med dělíme sekáčkem na kousky. [2]

Odkazy v kultuře[editovat | editovat zdroj]

V knize Clivea Staplea Lewise Lev, čarodějnice a skříň se jeden z hlavních hrdinů, Edmund, stane na tureckém medu závislým. Poté, co byl do kin uveden film na motivy knihy, se prodej tureckého medu údajně zvýšil.

Překlad do češtiny je však přibližný. V originální knize nejde o turecký med, ale o gelovitou sladkost, česky zvanou lokum.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pirasová, Claudia. Culinaria Italia. Kulinární průvodce. 2. vyd. Praha: Slovart, 2008. 495 s. ISBN 978-80-7391-135-5
  2. turecký med a žužu, cukrář.cz, Tomáš Sedláček, 4. 7. 2004, Dyy, 2. 7. 2011

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]