Tuňák pruhovaný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTuňák pruhovaný
alternativní popis obrázku chybí
tuňák pruhovaný
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď makrelovití (Scombridae)
Rod tuňák (Katsuwonus)
Binomické jméno
Katsuwonus pelamis
L., 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.


Tuňák pruhovaný (Katsuwonus pelamis) patří do čeledi makrelovitých (Scombridae).[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Obývá moře s teplotou vody nad 15 °C v celém tropickém a subtropickém pásu. Délka jeho těla může být až 1 metr. Největší chycený tuňák měřil 111 cm a vážil 34,5 kg.

Hospodářské využití, ohrožení a ochrana[editovat | editovat zdroj]

V současné době[kdy?] patří mezi hospodářsky nejvýznamnější druh tuňáka, a přestože je masově loven, jeho populace tlaku rybářů poměrně odolávají.[zdroj?] Jedinci totiž rychle dorůstají, mají velký rozmnožovací potenciál (dospívají již v roce a půl) a jsou krátkověcí (dožívají se 6-8 let). Tempu a efektivitě moderních lovných metod ovšem nemusí ani tyto populace odolávat dlouho. V některých oblastech jsou již dokonce oslabeny.[zdroj?] Důležité je, aby se ustoupilo od moderních metod lovu pomocí kruhových zátahových sítí, kdy se navíc využívá lákací zařízení FADs.[zdroj?] Významnými nechtěnými úlovky jsou i juvenilní stádia živočichů mimo jiné i cílových organismů, kteří neměli šanci se ještě reprodukovat.[zdroj?] Alternativní a na vedlejší úlovky minimální je metoda lovu na prut „pole & line“.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-11]
  2. KENT CARPENTER (IUCN SSC GLOBAL MARINE SPECIES ASSESSMENT, Old Dominion University; BRUCE COLLETTE (SMITHSONIAN, Usa); RUSSELL NELSON (THE BILLFISH FOUNDATION, Usa). IUCN Red List of Threatened Species: Skipjack Tuna. IUCN Red List of Threatened Species [online]. 2010-09-15 [cit. 2020-04-05]. Dostupné online. 
  3. ONDREJ.ZICHA(AT)GMAIL.COM, Ondrej Zicha;. BioLib: Biological library. www.biolib.cz [online]. [cit. 2020-04-05]. Dostupné online. 
  4. Jak vybrat ekologickou rybí konzervu? Tuňákový průvodce doporučuje Marks and Spencer. Ekolist.cz [online]. [cit. 2020-04-05]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]