Tromsø

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Znak Tromsø
Znak Tromsø
Tromsø
Tromsø
Lokalizace města

Tromsø, sámsky Romsa, je město a samosprávné území (bykommune) v kraji TromsNorsku. Městské samosprávné území Tromsø zahrnuje velké území v okolí města – 2 557 km², podle rozlohy je největším v Norsku. Počet obyvatel je 67 091 (k 1. říjnu 2009).

Tromsø je osmé největší město podle počtu obyvatel v Norsku (2005), sedmé k roku (2004), je sídlem nejseverněji položené univerzity – Universitetet i Tromsø, je zde také údajně nejsevernější pivovar na světě a nejsevernější botanická zahrada.

Střed města je na východní straně ostrova Tromsøya – přibližně 400 km za polárním kruhem – 69°40′33″ s. š., 18°55′10″ v. d. Předměstské oblasti zahrnuje Tromsdalen (na pevnině východně od ostrova Tromsøya), zbytek ostrova Tromsøya, a východní část ostrova Kvaløya, západ ostrova Tromsøya. Tromsø most a čtyřproudový tunel spojuje ostrov Tromsøya s pevninou, na západě spojuje Sandnessund most ostrov Tromsøya s ostrovem Kvaløya.

Půlnoční slunce je viditelné v Tromsø od 18. května do 26. července. Na druhou stranu slunce zůstává pod obzorem od 26. listopadu do 15. ledna. Nicméně, město je obklopeno horami a ve skutečnosti je půlnoční slunce pozorovatelné jen od 21. května do 21. července, a temné období trvá již od 21. listopadu do 21. ledna. Návrat slunce je vhodná událost pro oslavy.

Tromsø (a Hammerfest) jsou známy pro své množství sněhu v zimní sezóně, ačkoli se množství sněhu rok od roku velmi liší. V zimní sezóně 19961997 dosáhla sněhová pokrývka rekordní hodnoty, když bylo 29. dubna 1997 na meteorologické stanici na vrcholku ostrova Tromsøya s jistými obtížemi naměřeno 240 cm sněhu. Nejnižší teplota byla zaznamenána −18,6 °C, zatímco v létě roku 1972 teploty dosáhly 30 °C (viz též Geografie Norska).

Dějiny

Archeologické výzkumy prokázaly osídlení v této oblasti již před 9000 lety. První psaná zmínka o dnešním městě Tromsø se nachází ve stŕedověké kronice z doby panování krále Alfréda v Anglii, kterého navštívil jakýsi severonorský náčelník Ottar z lidu Sami a vyprávěl mu o své zemi. Tato událost se údajně odehrála v roce 892 a Ottarovo sídlo se nacházelo jižně od dnešního Tromsø. V roce 1252 se Tromsø stalo církevní obcí, jejíž omezená obchodní privilegia závisela po celý středověk na větším a bohatším Bergenu. Status samostatného města se všemi privilegii získalo Tromsø až v roce 1794. V roce 1927 byla zde otevřena Observatoř pro výzkum polární záře a v roce 1972 nejseverněji položená univerzita na světě (Universitet i Tromsø).

U Tromsø působila i německá válečná loď Tirpitz.

Pamětihodnosti

Střed města je největší koncentrací historických dřevěných domů na sever od Trondheimu. Velké množství domů pochází z období mezi lety 17891904, kdy byla stavba dřevěných domů ve středu města zakázána. Historické domy tak stojí vedle moderní architektury. Pamětihodnosti zahrnují Tromsøkatedral (norská celodřevěná katedrála, postavena roku 1861), Ishavskatedral (pozoruhodný moderní kostel z roku 1965) a akvárium Polaria z roku 1998.

Nejstarším domem v Tromsø je Skansen, postaven roku 1789 na pozůstatcích rašeliništní hradby ze 13. století. Nejstarší norské kino v provozu – Verdensteatret – bylo postaveno v letech 19151916. Leží přímo v Tromsø a  jeho zajímavostí jsou také velké nástěnné malby zobrazující scény z norských pohádek a lidových tradic. Vytvořil je místní umělec Sverre Mack v roce 1921.

Tromsø Museum je Univerzitní muzeum, které je věnováno kultuře a přírodě Severního Norska. Malinké Polární muzeum věnuje pozornost minulosti Tromsø a  jeho významu při dobývání a při pořádání arktických výprav, muzeum je v přístavním domě z roku 1837.

Šablona:Geo dms Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Tromsø na Wikimedia Commons