Trdelník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Trdelník
Hotové trdelníky
Hotové trdelníky
Základní informace
Kategoriepečivo
Tvardutý válec
Místo původuSedmihradsko (Transylvánie, dnes Rumunsko)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Navíjení trdelníku na trdlo
Pečení trdelníku
Rozřezaný Skalický trdelník

Trdelník je sladké pečivo ve tvaru podobném velké duté kremroli, ovšem bez krémové náplně.

Vyrábí se z kynutého těsta, které se rozválené v pruzích navíjí na bukový válec (dnes také kovový) o průměru 8 až 10 cm, zvaný trdlo[1], a peče se v žáru dřevěného uhlí. Při pečení se otáčí, potírá mlékem až do té doby, dokud nezíská zlatočervenou barvu. Pak se z válce opatrně stáhne, aby se neporušil tvar. Běžně se podává posypaný cukrem, objevují se i varianty s jinými příchutěmi (skořice, vanilka, ořechy, čokoláda, ad.). Trdelník pochází zřejmě ze Sedmihradska, tedy historického regionu na území dnešního Rumunska. Předpokládá se, že k jeho rozšíření došlo v důsledku vpádu Tatarů, kdy část obyvatelstva utekla na sever[2].

Trdelníky v Evropě[editovat | editovat zdroj]

Podobné výrobky jsou známy ve světě a také jinde mají v některých případech (Švédsko, Slovensko) registrovánu značku PGI. V Maďarsku je trdelník znám jako kürtőskalács, je považován za téměř „národní symbol“. Mezi další podobné výrobky patří:

 • Rakousko: známý jako Prügelkrapfen
 • Německo: známý jako Baumstriezel nebo Baumkuchen
 • Lucembursko známý jako Baamkuch, kde je tradičním jídlem na svatbách a jiných slavnostech
 • Litva: Šakotis nebo Raguolis (v západní Litvě jako Bamkuchinas)
 • Polsko: Sękacz podobný zákusek
 • Slovensko: Skalický trdelník, pro tento název má Slovensko registrovánu unijní značku PGI
 • Švédsko: pro název Spettekaka má Švédsko také registrovánu unijní značku PGI

Historie trdelníku v Česku[editovat | editovat zdroj]

Ačkoliv trdelník původně nepochází z Česka, má zde dlouhou historii. Marie Úlehlová-Tilschová ve své knize Česká strava lidová zmiňuje trdelník v pamětech obyvatel ze Slovácka a Podřipska z poloviny 19. století. Úlehlová-Tilschová uvádí, že trdelníky byly populární, protože umožňovaly využít dohořívajícího ohně či žhavých uhlíků po opékání masa na rožni, které u nás však postupně ztratilo na popularitě.[3] Augusta Šebestová uvádí ve své knize Lidské dokumenty z roku 1900, že trdelníky se na Slovácku tradičně posílaly ženám tzv. do kouta (část obytné místnosti pro ženy v šestinedělí).[4] Majitel pekařství ve Vidči, které začalo vyrábět trdelníky ve stáncích po celém Zlínském kraji pod značkou Valašský trdelník v roce 2004, přičemž předtím se v regionu neprodávaly, zmiňuje, že se u nich v rodině návod na výrobu dědil z generace na generaci. Uvádí, že trdelník pochází z Rumunska a do Beskyd se dostal společně s přistěhovalci někdy kolem 17. století. Pekl se jen pro slavnostní příležitosti.[5] K náhlému nárůstu jeho popularity došlo na počátku 21. století. Trdelník (či nesprávně trdlo) se stal nedílnou součástí stánkového prodeje během různých slavností, jarmarků, festivalů, ale i v mnoha turistických oblastech.[6] Po roce 2015 se začala objevovat verze trdelníku plněná zmrzlinou.[7] Označení „staročeský trdelník“ je často považováno za pouhý marketingový trik.[8][9]

Skalický trdelník[editovat | editovat zdroj]

Historie trdelníku ze Skalice, městečka na slovensko-moravském pomezí, se odvíjí z historického Sedmihradska. Odtud se s Maďary dostal do slovenské Skalice. Za člověka, který ve Skalici trdelníky zpopularizoval, je považován sedmihradský kuchař hraběte Gvadániho, který zde působil v druhé pol. 18. stol.[10] V současnosti má Slovensko pro Skalický trdelník registrovanou známku EU „chráněné zeměpisné označení“ – PGI (protected geographical indication).[11]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. NOVOTNÝ, Michal. TRDLO [online]. Český rozhlas Region – Praha a střední Čechy, 2003-11-25 [cit. 2017-10-12]. Dostupné online. 
 2. Historie trdelníku – Trdelník na kolečkách [online]. [cit. 2021-02-05]. Dostupné online. 
 3. ÚLEHLOVÁ-TILSCHOVÁ, Marie. Česká strava lidová. Praha: Triton, 2011. 
 4. ŠEBESTOVÁ, Augusta. Lidské dokumenty. [s.l.]: Carpe diem 
 5. BURŠÍKOVÁ, Alexandra. Valašský trdelník se na trhu objevil před šesti lety. Zlínský deník [online]. 2010-06-02 [cit. 2019-12-08]. Dostupné online. 
 6. KUTKA, petr. Trdelník je hit současných tržišť. Můžete si ho udělat snadno i doma. Plzeňoviny.cz [online]. 2018-11-04 [cit. 2021-02-05]. Dostupné online. 
 7. Nový hit světových sítí. Horečku vyvolal pražský trdelník se zmrzlinou. iDNES.cz [online]. 2016-03-02 [cit. 2021-02-05]. Dostupné online. 
 8. K., Elsa. Staročeský trdelník? Marketingový podvod! 6 českých jídel, která mylně považujeme za tradiční. G.cz [online]. 2016-09-10 [cit. 2019-12-08]. Dostupné online. 
 9. ape. Staročeský gyros a trdelník? Směju se nad lidskou blbostí, říká Vaněk. Lidové noviny [online]. 2014-06-13 [cit. 2019-12-08]. Dostupné online. 
 10. SKALICA, Turistická informačná kancelária. Gastronomické špeciality mesta Skalica. www.tikskalica.sk [online]. [cit. 2021-02-05]. Dostupné online. (slovensky) 
 11. Registrace Skalického trdelníku pro EU

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]