Trdelník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trdelník
Hotové trdelníky
Hotové trdelníky
Základní informace
Kategorie pečivo
Tvar dutý válec
Místo původu Sedmihradsko (Transylvánie, dnes Rumunsko)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Navíjení trdelníku na trdlo
Pečení trdelníku
Rozřezaný Skalický trdelník

Trdelník je sladké pečivo ve tvaru podobném velké duté kremroli, ovšem bez krémové náplně.

Vyrábí se z kynutého těsta, které se rozválené v pruzích navíjí na bukový válec (dnes také kovový) o průměru 8 až 10 cm, zvaný trdlo[1], a peče se v žáru dřevěného uhlí. Při pečení se otáčí, potírá mlékem až do té doby, dokud nezíská zlatočervenou barvu. Pak se z válce opatrně stáhne, aby se neporušil tvar.

Skalický trdelník[editovat | editovat zdroj]

Historie trdelníku ze Skalice, městečka na slovensko-moravském pomezí, se odvíjí z historického Sedmihradska. Odtud se s Maďary dostal do slovenské Skalice.

V současnosti má Slovensko pro Skalický trdelník registrovanou známku EU „chráněné zeměpisné označení“ – PGI (protected geographical indication).[2]

Trdelníky v Evropě[editovat | editovat zdroj]

Podobné výrobky jsou známy ve světě a také jinde mají v některých případech (Švédsko, Slovensko) registrovánu značku PGI. V Maďarsku je trdelník znám jako kürtőskalács, je považován za téměř „národní symbol“. Mezi další podobné výrobky patří:

 • Rakousko: známý jako Prügelkrapfen
 • Německo: známý jako Baumstriezel nebo Baumkuchen
 • Lucembursko známý jako Baamkuch, kde je tradičním jídlem na svatbách a jiných slavnostech
 • Litva: Šakotis nebo Raguolis (v západní Litvě jako Bamkuchinas)
 • Polsko: Sękacz podobný zákusek
 • Slovensko: Skalický trdelník, pro tento název má Slovensko registrovánu unijní značku PGI
 • Švédsko: pro název Spettekaka má Švédsko také registrovánu unijní značku PGI

V Česku začal být trdelník prodáván ve stáncích jako „staročeský“ pokrm, což je ovšem označováno za marketingový podvod.[3][4] V Sedmihradsku (dnešní Rumunsko) toto sladké pečivo pekla místní německá komunita několik stovek let, od ní ji převzali Maďaři jako svůj téměř národní pokrm.[3]

Majitel pekařství ve Vidči, které začalo vyrábět trdelníky ve stáncích po celém Zlínském kraji pod značkou Valašský trdelník v roce 2004, přičemž předtím se v regionu neprodávaly, uvádí, že se u nich v rodině návod na výrobu dědil z generace na generaci. Uvádí, že trdelník pochází z Rumunska a do Beskyd se dostal společně s přistěhovalci někdy kolem 17. století. Pekl se jen pro slavnostní příležitosti.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. NOVOTNÝ, Michal. TRDLO [online]. Český rozhlas Region – Praha a střední Čechy, 2003-11-25 [cit. 2017-10-12]. Dostupné online. 
 2. Registrace Skalického trdelníku pro EU
 3. a b K., Elsa. Staročeský trdelník? Marketingový podvod! 6 českých jídel, která mylně považujeme za tradiční. G.cz [online]. 2016-09-10 [cit. 2019-12-08]. Dostupné online. 
 4. ape. Staročeský gyros a trdelník? Směju se nad lidskou blbostí, říká Vaněk. Lidové noviny [online]. 2014-06-13 [cit. 2019-12-08]. Dostupné online. 
 5. BURŠÍKOVÁ, Alexandra. Valašský trdelník se na trhu objevil před šesti lety. Zlínský deník [online]. 2010-06-02 [cit. 2019-12-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]