Traudl Junge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Traudl Junge
Rodné jménoGertraud Humps
Narození16. března 1920
Mnichov, Výmarská republika
Úmrtí10. února 2002 (ve věku 81 let)
Mnichov, Německo
Příčina úmrtírakovina
Místo pohřbeníMnichov
BydlištěMnichov
Národnostněmecká
Povoláníautorka memoárů, malířka a sekretářka
Známá jakoosobní sekretářka Adolfa Hitlera
ChoťHans Junge (zabit v boji během roku 1944)
RodičeMax Humps a Hildegard Humps
PříbuzníSestra Inge Humps
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Traudl Junge, (16. března 1920, Mnichov, Bavorsko, Německo10. února 2002, Mnichov) vlastním jménem Gertraud Junge, (rozená Humps) byla nejmladší a nejbližší osobní sekretářkou Adolfa Hitlera.[1]

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodila se sládkovi a poručíkovi záložního vojska Maxu Humpsovi a jeho ženě Hildegard (rozená Zottman). Měla jednu sestru, Inge, narozenou v roce 1923.

Život[editovat | editovat zdroj]

V červnu 1943 se vdala za důstojníka SS Hanse Hermanna Junge (19141944), který zemřel v boji. V té době pracovala v nacistické straně v Berlíně, poté v Berghofu v Berchtesgadenu, odkud odjela do východního Pruska a ke konci války zpět do Berlína. Po válce byla převezena do ruského zajateckého tábora. Poté byla vydána Německu, kde pracovala jako sekretářka a později redaktorka.

Ani v pozdějším období nebyla příliš známa v široké veřejnosti. Jinde než v dokumentárním televizním pořadu The World at War z roku 1974 nebyla totiž vůbec zmiňována. V tomto období žila u své sestry v Austrálii.

V roce 2002 vydala svoje paměti z období 2. světové války, kdy pracovala u Hitlera, ve vlastním životopisu Bis zur letzten Stunde. Hitlers Sekretärin erzählt ihr Leben, který psala s spisovatelkou Melissou Müllerovou. Po vydání této knihy jí bylo nabídnuto interview pro dokumentární film Blind Spot: Hitler's Secretary, tento dokument jí opět přinesl mnoho pozornosti.

Krátce poté, co natočila rozhovor s tvůrci dokumentu, zemřela v mnichovské nemocnici ve věku nedožitých 82 let na rakovinu.[2] Pohřbena byla na mnichovském Nordfriedhofu.[3]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Traudl Junge, Melissa Müller: Bis zur letzten Stunde. Hitlers Sekretärin erzählt ihr Leben, List-Verlag, 2004

Film[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Traudl Junge na anglické Wikipedii.

  1. SPEICHER, Stephan. "Bis zur letzten Stunde". Traudl Junge, Hitlers Sekretärin, erinnert sich an das Führerhauptquartier: Überhaupt einmal etwas erleben. Berliner Zeitung. Dostupné online [cit. 2017-09-17]. (německy)  Archivováno 26. 7. 2020 na Wayback Machine.
  2. Gestorben: Hitlers letzte Sekretärin und Zeitzeugin, Traudl Junge, ist tot. FAZ.NET [online]. 2002-02-13 [cit. 2017-09-17]. Dostupné online. 
  3. https://www.findagrave.com/memorial/6522256/traudl-junge

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]