Tisícový kámen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tisícový kámen
Trampský bivak "Tisícák"
Trampský bivak "Tisícák"
Údaje o jeskyni
Stát ČeskoČesko Česko
Místo katastrální území Tuhanec, Okres Česká Lípa
Zeměpisné souřadnice
Geologie pískovec
Datum zpřístupnění volně přístupná
Památkový status Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj, součást Evropsky významné lokality Roverské skály
Tisícový kámen
Tisícový kámen
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tisícový kámen je označení pro velkou polojeskyni, skalní převis v Polomených horách na území severozápadní části Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj na katastrálním území Tuhanec obce Tuhaň v okrese Česká Lípa. Jako Tisícový kámen je označován i nevelký skalní masiv nad polojeskyní.

Popis a historie[editovat | editovat zdroj]

Celá oblast je součástí Ralské pahorkatiny, resp. jeho geomorfologického okrsku Polomené hory.

V pískovcovém skalnatém hřbetu porostlém převážně borovicemi je celá řada skalních věží, dolů, převisů. Zhruba 2,5 km jižně od hory Vlhošť na katastru vesnice Tuhanec spadající pod obec Tuhaň je několik různě velkých skalních převisů, z nichž převis Krápník míval status přírodní památky.[1]

Obdobně jako několik dalších polojeskyní v okolí, je Tisícový kámen pískovcovým převisem se škrapovou a voštinovou výzdobou. Je vysoký 8 metrů, délka převisu je 30 metrů. Je pravděpodobné, že se zde v dobách třicetileté války a protireformace schovávali uprchlíci z okolních vsí (odtud se odvozuje jeho jméno), v dobách mírových byl útočištěm pastevců před nepřízní počasí. Ve 20. století převisy začali využívat trampové jako své bivaky.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

K převisu vede vyznačená odbočka ze zeleně značené turistické trasy, která je vedena pod Vlhoštěm kolem celé řady zdejších přírodních památek, jako je Stříbrný vrch, Husa či Kostelecké bory. Odbočka vede nejdříve kolem většího útvaru Krápník.

Silnice č. 260, která vede ze Skalky u Blíževedel (respektive z Úštěka) do Tuhaně, je vzdálena od Tisícového kamene zhruba 3 km směrem na západ. Železniční trať v této oblasti žádná není, [2] železniční stanice Blíževedly na trati z České Lípy do Lovosic je po lesních cestách a místních komunikacích od jeskyně vzdálena téměř 9 km.[3]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DULÍK, Stanislav; MGR.PRÁŠIL, Petr. Dubá a okolí na starých pohlednicích. Hostivice: Mgr Petr Prášil, 2006. ISBN 80-86914-16-X. Kapitola Krápník, s. 117. 
  2. Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s.r.o, 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 
  3. Trasa 8,6 km – 2:39 h [online]. Seznam - mapy.cz [cit. 2018-10-18]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]