Tinariwen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tinariwen
Tinariwen.jpg
Základní informace
Původ Mali Sahara, Mali
Žánry Africké blues
Aktivní roky 1979 – současnost
Vydavatel Independiente
Web www.tinariwen.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tinariwen je hudební skupina Tuaregů z pouště Sahara. Většina členů pochází ze severního Mali. Vznikla v roce 1979, ale známou se stala až v osmdesátých letech 20. století, kdy jako jedna z nejvýraznějších tamních skupin opěvovala nové politické a sociální poměry v jižní Sahaře. Skupina se také stala kultovní pro celé generace Tuaregů, kteří žijí v exilu v Alžírsku a Libyi. Tinariwen také byli jedni z prvních, kdo se vezl na módní vlně world music na začátku 21. století. Proto už také vystupovali snad na kažkém větším hudebním festivalu v Evropě a Spojených státech. V roce 2004 vydali své teprve druhé CD Amassakoul, za které získali mnohá hudební ocenění. V té době byli jednou z nejúspěšnějších afrických hudebních skupin na světě. Jejich texty jsou většinou o bolestech a strastech Tuaregů, životu v exilu, polokočovném životě a kráse života v poušti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tinariwen na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLUSÁK, Pavel. Písečné hvězdy world music Tinariwen: Odložit samopal, uvařit čaj [online]. Lidové noviny, 2009-11-10 [cit. 2010-02-12]. Dostupné online. 
  • Tinariwen - Hudba mění myšlení lidí a lidé pak mění svět [online]. Mattoni Music Zone, 2009-11-09 [cit. 2010-02-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-05-16.