Timotej Giaccardo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blahoslavený Josef Timotej Giaccardo
Giaccardo.jpg
Narození 13. června 1896
Narzole
Úmrtí 24. ledna 1948 (ve věku 51 let)
Řím
Příčina úmrtí leukemie
Nábož. vyznání katolická církev
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Timotej Giaccardo italsky Giuseppe Timoteo Giaccardo (13. června 1896 Narzole24. ledna 1948 Řím) byl italský presbyter.

V dětství se setkal s Jakubem Alberionem, zakladatelem Paulínské rodiny, toto setkání mu utkvělo v paměti. Ve 12 letech začal studovat v diecézním albském semináři, kde Alberione učil. Tou dobou se už kolem něho shlukovali první chlapci, kteří tvořili základ budoucí Společnosti sv. Pavla a dívky, budoucí Dcery sv. Pavla.

Ve 13 letech se rozhodl přejít k Alberionovi. Při slibech dostal jméno Timotej, podle učedníka a spolupracovníka sv. Pavla. Stal se prvním vysvěceným knězem ve Společnosti sv. Pavla. Později se staral o výchovu nejmladších chlapců.

V roce 1926 ho Jakub Alberione poslal z Alby do Říma, aby tam v blízkosti papeže položil základy římské komunity. Po 10 letech se vrátil do Alby jako představený. Věnoval se redakční práci a dohlížel na stavbu chrámu sv. Pavla. V roce 1946 byl znovu povolán do Říma, jako generální vikář.

Zvláštní úctu k blahoslavenému Timoteji Giaccardovi chovají Sestry učednice Božského Mistra. V době, kdy Vatikán nechápal rozdíl mezi nimi a kongregací Dcer sv. Pavla, byly nuceny k zániku. Blahoslavený Timotej však za ně nabídl svůj život a ony byly konečně církví pochopeny a uznány.[1] Pán tedy jeho oběť přijal, zemřel na svátek sv. Timoteje v roce 1948.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. neposeda.signaly.cz [online]. neposeda.signaly.cz [cit. 2016-02-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-01. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SGARBOSSA, Mario. I santi e i beati, Figlie di San Paolo. Milán: [s.n.], 1998. ISBN 88-315-1585-3. (italština)