Thomas Gordon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Thomas Gordon
Photo of Dr. Thomas Gordon.jpg
Narození11. března 1918
Kalifornie
Úmrtí26. srpna 2002 (ve věku 84 let)
Kalifornie nebo Solana Beach
Povolánípsycholog
ZaměstnavatelChicagská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas Gordon (11. března 191826. srpna 2002) byl americký klinický psycholog a kolega Carl Rogerse. Je průkopníkem v oblasti výuky komunikačních dovedností a metod řešení konfliktů. Komunikační model, který vyvinul je známý jako tzv. Gordonův model nebo Gordonova metoda, jde o kompletní a integrovaný systém pro budování a udržování efektivních vztahů.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Gordon věřil, že použití donucovací síly poškozují vzájemné vztahy. Jako alternativu, učil lidi, dovednosti pro komunikaci a řešení konfliktů, které mohou využít ke zřízení nebo zlepšení dobrých vztahů doma, ve škole i v zaměstnání. Tyto dovednosti, mezi které patří aktivní naslouchání, já výrok a řešení konfliktů bez ztrát jsou nyní známé a využívané. Poprvé aplikoval některé z těchto metod v roce 1950 jako konzultant pro obchodní organizace. V roce 1962 zavedl kurz Parent Effectiveness Training, který je uznávaný jako první na dovednostech založený vzdělávací program pro rodiče.

Gordonova metoda[editovat | editovat zdroj]

Metoda klade důraz na efektivní komunikaci a řešení konfliktů pomocí win-win strategie. Další dovednosti z jeho programu jsou aktivní naslouchání a použití já-výroků.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • GORDON, Thomas. Parent Effectiveness Training: The Proven Program for Raising Responsible Children. [s.l.]: Three Rivers Press, 2000. 365 s. Dostupné online. ISBN 9780609806937. (anglicky) 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thomas Gordon (psychologist) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • GORDON, Thomas. Gordon Training International. www.gordontraining.com [online]. Gordon training international [cit. 2018-08-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  • GORDON, Thomas. Origins of the Gordon Model - Gordon Training International. www.gordontraining.com [online]. [cit. 2018-08-29]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Gordon Training International. www.gordontraining.com [online]. [cit. 2018-08-29]. Dostupné online. (anglicky)