Teplica (přítok Turce)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Teplica (přítok Turce)
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Délka toku27,5 km
SvětadílEvropa
Zdrojnice
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Žilinský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Váh, Turiec
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Teplica je řeka v Turci, na území okresu Turčianske Teplice. Je pravostranným přítokem Turce, má délku 27,5 km a je tokem IV. řádu. Starší název toku je Žarnovica, dodnes se tak označuje horní tok od pramene po soutok s Dedinským potokem.

Vzniká ve Velké Fatře, v podcelku Bralná Fatra, na jihozápadním svahu Kráľovy skaly (1377 m) v nadmořské výšce přibližně 1000 m.

Protéká územím doliny Kostolec s výraznými dolomitickými skalnatými útvary, stěnami a věžemi, zleva přibírá přítok z Mokrého Rakytova a Širokou a zprava přítok z Rožkovy doliny. Dále pokračuje na západ Žarnovickou dolinou, nedaleko památného srubu SNP přibírá zleva Lopušnou, následně se tok říčky stáčí na krátkém úseku na jih. Z levé strany přibírá Bielou vodu a opět mění směr toku, nejprve na jihozápad, přičemž přibírá zleva Čiernou vodu, Kozinec, Glozy, a následně na západ.

Potom vtéká na území Turčianské kotliny, zleva přibírá Dedinský potok, na pravém břehu se zachovaly ojedinělé andezitové výstupy a Teplica se velkým obloukem stáčí na sever. Protéká úsekem se zachovanými původními břehovými porosty a před vstupem na území města Turčianske Teplice vytváří u Dolné Štubně velký ostrov. Dále protéká přes Turčianske Teplice, teče rovnoběžně se Somolickým potokem (teče východně od něj), s nímž je spojena jedním ramenem. Pokračuje přes Diviaky a po soutoku Somolického potoka s Dolinkou teče rovnoběžně s Dolinkou.

Za obcí Malý Čepčín začíná meandrovat, protéká osadou Markovice a obcí Jazernica, v jejímž katastrálním území ústí v nadmořské výšce cca 443 m do Turce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Teplica (prítok Turca) na slovenské Wikipedii.