Televize v Německu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Televize v Německu představuje kulturní, sociální, politickou a ekonomickou součást německých médií. Jde o volně vysílané televizní stanice, které se dělí na veřejnoprávní a komerční. Na rozdíl od východní Evropy mají v Německu větší úspěch veřejnoprávní televize (tedy provozované státem). Německo má největší televizní trh v Evropě – televizní přijímač má v Německu většina domácností. První německá televize začala vysílat 22. března 1935 z Berlína, 90 minut 3x týdně.

Televizní kanály[editovat | editovat zdroj]

Regionální vysílatelé ARD v Německu

Osm nejsledovanějších německých televizních stanic:

# Název kanálu Vysílatel Sledovanost (%)

v roce 2020

1 ZDF ZDF 13,6
2 Das Erste ARD 11,3
3 RTL RTL Group 8,1
4 SAT.1 ProSiebenSat.1 Media 5,7
5 VOX RTL Group 4,6
6 ProSieben ProSiebenSat.1 Media 4
7 kabel eins ProSiebenSat.1 Media 3,5
8 ZDFneo ZDF 2,9
Logo ARD

Veřejnoprávní vysílatelé[editovat | editovat zdroj]

ARD[editovat | editovat zdroj]

ARD byla první německy vysílaná stanice. Jako veřejnoprávní vysílatel provozuje jednu celostátní stanici, Das Erste (Erstes Deutsches Fernsehen). Dále provozuje 9 regionálních veřejnoprávních vysílatelů, působících v jednotlivých spolkových zemích. Sídlo se nachází v Stanice provozované ARD:

Das Erste 2014 Především zpravodajsko-publicistický kanál, vysílající také různé seriály a zábavní program. Několikrát denně vysílá zpravodajství Tagesschau. V Německu je stanice na druhém místě ve sledovanosti (po ZDF), její sledovanost ale dlouhodobě klesá.

Regionální:

Program stanic je zábavný i zpravodajský s velkou mírou vlastní tvorby. Vysílatelé často provozují několik televizních i rozhlasových stanic. Některé stanice a pořady jsou vysílány ve spolupráci se ZDF, ORF (veřejnoprávní vysílatel v Rakousku) nebo SRG (německy vysílající veřejnoprávní vysílatel ve Švýcarsku)

NDR Dachmarke Norddeutscher Rundfunk Vysílání v Dolním Sasku, Meklenbursku-Předním Pomořansku, Hamburku a Šlesvicku-Holštýnsku. Provozuje 11 rozhlasových stanic a 7 televizních stanic, většinu však ve spolupráci se ZDF, SWR nebo ORF.
Logo Radio Bremen Radio Bremen Televize a rozhlasová stanice v Brémách.
Rbb Logo 2017.08 Rundfunk Berlin-Brandenburg Vysílání v Berlíně a Braniborsku. Provozuje 8 rozhlasových a 6 televizních stanic, většina televizních stanic ve spolupráci s jinými vysílateli, většinu rozhlasových stanic samostatně.
MDR Logo 2017 Mitteldeutscher Rundfunk Vysílání v Durynsku, Sasku a Sasku-Anhaltsku. Provozuje 8 rozhlasových a 6 televizních stanic, většina televizních stanic ve spolupráci s jinými vysílateli, většinu rozhlasových stanic samostatně.
WDR Dachmarke Westdeutscher Rundfunk Vysílání v Severním Poryní-Vestfálsku. Provozuje několik televizních a rozhlasových stanic.
HR Logo Hessischer Rundfunk Vysílání v Hesensku. Provozuje 6 rozhlasových a 5 televizních stanic.
SWR Logo Südwestrundfunk Vysílání v Bádensku-Württembersku a Porýním-Falcu. Provozuje 7 televizních a mnoho rozhlasových stanic.
SR Dachmarke Saarländischer Rundfunk Vysílání v Sársku. Provozuje 5 rozhlasových a 6 televizních stanic.
BR Dachmarke Bayerischer Rundfunk Vysílání v Bavorsku. Provozuje 10 rozhlasových a 7 televizních stanic.
Logo ZDF

Kromě Das Erste provozuje ARD napříč regiony různé tematické televizní stanice: Phoenix (dokumenty, zpravodajství, publicistika, diskuze), KIKA (dětské pořady), Arte (francouzsko-německý kanál), 3sat (zprávy, kultura ad.), ARD-alpha (věda, náboženství, literatura, hudba) a Tageschau24, regionální zpravodajský kanál. Všechny kanály jsou vysílány ve spolupráci se ZDF.

ZDF[editovat | editovat zdroj]

Druhá německy vysílaná stanice (Zweites Deutsches Fernsehen), ZDF je německá veřejnoprávní skupina, která je na rozdíl od ARD více zábavná a těší se celostátně nejvyšší sledovanosti. Provozuje tři celostátní televizní kanály. Sídlo se nachází v Mohuči.

ZDF Nejsledovanější německý televizní kanál. Zaměřuje se na zábavné programy a talk show, dětské programy, zpravodajství, sport, dokumenty a kulturu. Nechybí zahraniční seriály i seriály z vlastní produkce. Kanál začal vysílat v roce 1963.
ZDFneo 2017 Především zábavný kanál vysílající americké seriály. Začal vysílat v roce 2009, kdy nahradil ZDFdokukanal.
ZDFinfo 2011 Informační kanál, začal vysílat v roce 1997.
Logo RTL Group

Komerční vysílatelé[editovat | editovat zdroj]

RTL Group[editovat | editovat zdroj]

Komerční vysílatel, jeho stanice patří k nejsledovanějším k zemi, což platí především o vlajkovou loď stanici RTL. Sídlo se nachází v Kolíně nad Rýnem.

RTL Logo ab dem 1. September 2017 Třetí nejsledovanější německá televizní stanice. Vysílá celkový program, jako zpravodajství, zábavu ad. Zpravodajství RTL Aktuell, známý seriál Kobra 11, Wer wird Millionär?, Deutschland sucht den Superstar , americké seriály, zábavní program a další. Vysílání začalo v roce 1984.
VOX Logo 2013 Především zábavní kanál s akvizicemi, talk show a magazíny vysílání započalo v roce 1993.
RTLZWEI Logo Kanál specializující se na reality show, akvizice nebo anime. Začal vysílat v roce 1993.
RTLplus Logo 2019 informační, akviziční a doplňkový kanál. Začal vysílat v roce 2016.
Nitro Logo Kanál pro muže. Vysílá akvizice a různé magazíny (o automobilismu). Začal vysílat v roce 2012.
Super RTL logo 2020 Kanál pro děti a mládež. Začal vysílat v roce 1995.
N-tv logo-september2017 Kanál vysílající pořady z business, zpravodajství a talk show. Začal vysílat v roce 1992.
Logo ProSiebenSat1 Media

ProSiebenSat.1 Media[editovat | editovat zdroj]

Komerční vysílatel, patří k nejsledovanějším v Německu. Sídlo se nachází v Mnichově.

Sat.1 Logo Sat.1 je německá televizní stanice. Jedná se o celkově zábavný a zpravodajský kanál. Vysílá zpravodajství, akvizice, zábavu dětské programy ad. Vysílání bylo započato v roce 1984.
ProSieben Logo 2015 ProSieben je zábavný kanál s talk show, akvizicemi a magazíny. Byl spuštěn v roce 1989 a je oblíbený zejména u mladé populace.
Kabel eins Logo 2015 kabel eins je převážně kanál se zahraničními seriály (akvizicemi) a podobá se kanálu ProSieben. Byl spuštěn v roce 1992.
Sixx sixx je kanál pro ženské publikum. Vysílá jak původní program tak zahraniční akvizice. Byl spuštěn v roce 2010.
Sat.1 Gold Sat.1 Gold je kanál vysílající pořady z archivu Sat.1. Podobá se českému kanálu Nova Gold. Byla spuštěna v roce 2013.
ProSieben MAXX Logo ProSieben Maxx je doplňkový kanál k ProSieben. Byl spuštěn v roce 2013.
Kabel eins Doku Logo 2016 Doplňkový kanál ke kabel eins. Byl spuštěn v roce 2016.

Další volně dostupné kanály[editovat | editovat zdroj]

V Německu existují také další volně dostupné kanály: VIVA, Comedy Central, Nickelodeon, DMAX, Eurosport 1, TLC, Welt, SPORT1, Tele 5, Disney Channel a Anixe. Existuje také řada placených kanálů.

Reference[editovat | editovat zdroj]