Tarpon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTarpon
alternativní popis obrázku chybí
Tarpon atlantský
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída ryby (Osteichthyes)
Třída paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád tarponi (Elopiformes)
Čeleď Megalopidae
Rod Megalops
Lacépède, 1803
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tarpon (Megalops) je rod paprskoploutvých ryb. Tvoří ho dva druhy: tarpon atlantský se vyskytuje u pobřeží západní Afriky a v Americe od Virginie po Brazílii, tarpon indický žije u břehů jižní a východní Asie i v Oceánii.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tarponi patří k vývojově starobylým rybám. Mají protáhlé tělo stříbrné barvy, která na hřbetě přechází do modré, s velkými lesklými šupinami. Charakteristickými znaky jsou velké oči s průsvitnými očními víčky (odtud vědecký název Megalops, řecky velké oko) a protáhlá spodní čelist. Největší jedinci mohou dosáhnout délky přes dva metry a vážit více než 100 kg.[1] Larvy tarponů jsou průsvitné a připomínají spíše larvy úhořovitých ryb než dospělé tarpony.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

Vyhledávají teplé, mělké a kalné vody, žijí při mořském pobřeží nebo v ústích řek. Protože je toto prostředí chudé na kyslík, často se vynořují na hladinu a dýchají atmosférický kyslík. Jsou draví, loví převážně v noci. Dožívají se více než padesáti let.[2]

Význam pro člověka[editovat | editovat zdroj]

Tarpon je pro svou sílu a bojovnost vyhledávanou sportovní rybou. Údajně na jednoho chyceného tarpona připadá pět až šest, kterým se podařilo z udice uniknout.[3] Jeho maso obsahuje mnoho kostí, proto se převážně praktikuje metoda chyť a pusť.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.sportfishingmag.com/species/tarpon-fishing/did-three-anglers-release-largest-tarpon-ever-caught-rod-and-reel
  2. http://myfwc.com/research/saltwater/tarpon/information/facts/
  3. Archivovaná kopie. kuba.tarpon.sk [online]. [cit. 2015-03-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-02. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]