Tanga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o druhu spodního prádla. O městě v Tanzanii pojednává článek Tanga (město).
Tanga

Tanga jsou část oděvu zakrývající genitálie. Tento typ oděvu, používaný jako spodní prádlo nebo plavky, nezakrývá hýždě a v zadní části je proto minimální množství tkaniny. S přední části je spojena pruženkami kolem pasu a úzkým pruhem tkaniny nebo pružnými šňůrkami mezi hýžděmi.[1] Střih typu tanga se používá i u jiných typů prádla např. body nebo u sportovních dresů a jednodílných plavek.

Jedná se o jeden z nejstarších typů oděvů, nošený příslušníky obou pohlaví již v některých primitivních kulturách Afriky, Asie či Jižní Ameriky. Dnes jsou tanga nošena především ženami. Jejich nošení však může zapříčinit gynekologické onemocnění či záněty.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Samotné slovo tanga je pravděpodobně převzato z jazyka tupí přes portugalštinu nebo španělštinu, jelikož tanga moderního typu mají původ v Latinské Americe. Zajímavé je, že například v angličtině slovo tanga označuje podobný druh prádla, který ale neodhaluje hýždě. Tanga v pravém slova smyslu se v angličtině označují jako thong (řemínek, pásek).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tento způsob oblékání patří k nejstarším, původní formu, vyráběnou z kůže, stále užívají některé domorodé africké kmeny. Podobné je také tradiční japonské spodní prádlo fundoši. Striptérky podobný druh spodního prádla užívaly od dvacátých let 20. století.

V moderní době se tanga objevila v sedmdesátých letech 20. století v Brazílii jako dámské plavky. Vzhledem k tomu, že v Jižní Americe patří hýždě k nejobdivovanějším částem ženského těla, získaly poměrně rychle značnou popularitu a rozšířily se i do ostatních částí světa, zejména Evropy a Asie. V 90. letech došlo k jejich přijetí a širšímu rozšíření i ve Spojených státech.

Autorství moderních tang je připisováno módnímu návrháři Rudimu Gernreichovi, který v polovině 60. let vytvořil první plavky "nahoře bez", jež nazval monokiny. Svá tanga uvedl na scénu v roce 1974.[2][3][4][5]

Druhy tang[editovat | editovat zdroj]

Plavky typu G-string
Zadní díl T-back
C-string

Klasická tanga[editovat | editovat zdroj]

Nejrozšířenější styl, přední díl je stejný jako u slipových kalhotek, se zadním dílem trojúhelníkového tvaru je spojený širšími pruhy látky.

G-string[editovat | editovat zdroj]

Přední díl bývá menší než u běžných tang, ve tvaru trojúhelníku, se zadním dílem je spojený jen tenkými šňůrkami. Plavky tohoto typu se často zavazují na bocích.

V-string[editovat | editovat zdroj]

Podobný typ jako G-string, boční šňůrky se však rozbíhají od hýždí na boky a vytváří tvar písmene V.

T-back[editovat | editovat zdroj]

U tohoto typu jsou šňůrky kolem boků jednoduše spojeny s jediným proužkem mezi hýžděmi, zadní díl má poté tvar písmene T.

T-front[editovat | editovat zdroj]

Tanga T-front

Typ kalhotek tanga T-front (tzv. přední tanga) nezakrývá genitálie, nýbrž šňůrka je prodloužena i do přední části a prochází stydkou štěrbinou.
Nad klitorisem může být trojúhelníček látky, symbolizující klasický tvar.

C-string[editovat | editovat zdroj]

Nejmenší typ spodního prádla, vepředu je pouze trojúhelník zakrývající genitálie. Pružná kostra na bocích a mezi hýžděmi drží prádlo na místě.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Ve většině zemí západního světa jsou tanga akceptována, nicméně v některých konzervativních oblastech mohou (zejména plavky) vzbuzovat pohoršení. Zcela nepřijatelné pak může být nošení tohoto typu plavek v některých zemích Arabského světa, jako například Saúdská Arábie.

Někteří lékaři také spojují nošení tang se zvýšeným rizikem vzniku vaginálních infekcí,[6][7][8] ale přímá spojitost nebyla prokázána.[9][10]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Thong [online]. Merriam-Webster [cit. 2008-04-03]. Dostupné online. 
  2. LA Times
  3. Time Magazine
  4. Advocate Magazine
  5. A century of Austrian design
  6. Thongs — Do they cause UTIs or yeast infections? | Go Ask Alice! [online]. Goaskalice.columbia.edu [cit. 2014-03-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-25. 
  7. http://www.redbookmag.com/health-wellness/advice/gyno-questions-yl-3
  8. Do Thongs Really Cause Yeast Infections? - Health & Fitness - The Hilltop - The Student Voice of Howard University [online]. Thehilltoponline.com [cit. 2014-03-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-22. 
  9. The Effect of Vaginal Douching Cessation on Bacterial Vaginosis: A Pilot Study
  10. Risk factors for recurrent vulvovaginal candidiasis[nedostupný zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]