Plavky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dámský koupací úbor z roku 1920
Moderní dámské bikiny

Plavky jsou koupací oděv, který si člověk obléká pro pobyt u vody a ve vodě. Slouží především jako oděv pro plavání, vodní sporty nebo opalování.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínky o dvoudílných ženských oděvech používaných pro atletické účely pochází již z antického Řecka z období okolo roku 1400 př. n. l. Dvoudílné ženské oděvy, které se podobaly plavkám jsou zobrazeny také na starověkých freskách nalezených v Pompejích. V moderních dějinách se první koupací oděvy (župany) objevily koncem 18. století v Evropě. Jednodílné plavky v moderním pojetí pochází až ze začátku 20. století.

Druhy plavek[editovat | editovat zdroj]

Plavky může dělit do několika skupin podle toho komu jsou určeny a dle použití.

  • Dámské plavky - jsou dále děleny na jednodílné (monokiny), dvoudílné (bikiny), plavky zahalující celé tělo (burkiny) a novinkou posledních pár let jsou také tzv. tankiny (oddělený vrchní a spodní díl plavek s tím, že vrchní díl plavek má podprsenku prodlouženou v top, který sahá až ke spodnímu dílu)
  • Pánské plavky - jsou jednodílné.
  • Závodní plavky - typicky zakrývající většinu těla plavce se snaží pomoci k dosažení lepších výsledků pomocí materiálů z umělých hmot, díky kterým má plavec ve vodě menší odpor.

Materiály[editovat | editovat zdroj]

Pro výrobu plavek se v současné době používají především materiály z umělých vláken, jejichž základ tvoří polyamid (např. Nylon), polyester nebo polyuretan (např. Lycra, Spandex, Elastan). Často dochází ke kombinaci těchto typů vláken – např. 80% polyamidu a 20% vlákna Lycra apod.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]