Striptýz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Striptýz, z angl. striptease, je vystoupení jedné nebo několika osob, při kterém se vystupující postupně svlékají, obvykle v rytmu hudby a s určitou, většinou jednoduchou, choreografií. Dá se proto považovat za formu tance. Vystoupení ve většině případů končí odhalením nahoty.

Účinkující žena se nazývá striptérka, muž pak striptér.

První striptýz se podle People’s Almanac objevil na konci 19. stoletíPaříži. Až do 70. let 20. století byl striptýz téměř výhradně prováděn jen ženami, ale s postupující sexuální revolucí se začali objevovat i mužští striptéři.

Striptýz se provádí v nočních klubech nebo v jiných erotických podnicích. Někdy může být jakousi předehrou pro prostituci. Striptýz se někdy objevuje i jako součást soukromých oslav.

Slovo striptease pochází z angličtiny. Strip znamená kromě jiných „svléct se“, „oloupat“, ale také „proužek“. Tease pak znamená „škádlit“, „dráždit“ nebo „pokoušet“. Účinkující vlastně škádlí publikum chtivé nahoty pomalým svlékáním.

Zvláštností je „striptýz naruby“ – postupné oblékání nahého účinkujícího, v Česku byl tento koncept použit např. v pořadu Počasíčko na TV Nova.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]