Talat Xhaferi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Talat Xhaferi
Macedonian Minister of Defense Talat Xhaferi, left, tours a field hospital run by soldiers from Montenegro, Macedonia and Albania during a distinguished visitor day in Pepeliste, Macedonia, June 6, 2013 130606-A-BS718-005 (cropped).jpg
Stranická příslušnost
Členství Democratic Union for Integration

Narození 15. dubna 1962 (57 let)
Gostivar
Národnost Albánci
Profese politik a vojenská osoba
Commons Kategorie Talat Xhaferi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Talat Xhaferi (v makedonštině Талат Џафери, výsl. [džaferi]; * 15. dubna 1962, Gostivar, SFRJ[1]) je současný ministr obrany Severní Makedonie. Do funkce byl jmenován 19. února 2013.[2][3] Xhaferi je makedonský Albánec; svoji kariéru v ozbrojených složkách začal již v 80. letech v Jugoslávské lidové armádě.

Život[editovat | editovat zdroj]

Xhaferi studoval vojenské gymnázium v Bělehradě, později vojenskou akademii rovněž v Bělehradě a také Sarajevu. Postgraduálně studoval ve Skopje. V letech 19851991 byl důstojníkem JLA, poté armády nezávislého makedonského státu. V roce 2001 během ozbrojeného konfliktu mezi severomakedonskými vládními jednotkami a albánskými milicemi dezertoval a přešel k albánským ozbrojencům, sympatizujících s UÇK. Tam měl krycí jméno „velitel Forina“, podle své rodné vesnice/čtvrti, nacházející se v rámci města Gostivar.

Severomakedonské vládní zdroje v oficiální biografii ministra neuvádějí, čím se zabýval nedlouho po roce 2001. V letech 20042006 byl nicméně zástupcem severomakedonského ministra obrany.[4] V letech 20082013 byl poslancem severomakedonského Sobranja.

Kandidaturu Xhaferiho na ministra obrany navrhla hlavní albánská politická strana v zemi – Demokratická unie pro integraci, nedlouho poté, co rezignovali její členové vlády a kabinet musel být rekonstruován. Ve funkci nahradil Fatmira Besimiho. Jmenování Xhaferiho nicméně v zemi vyvolalo vzpomínky na předchozí události, které vyústily v četné protesty makedonského[5][6] obyvatelstva.

V dubnu 2017 byl Talat Xhaferi jmenován za předsedu severomakedonského parlamentu, což vyvolalo nepokoje v budově parlamentu. Strana VMRO-DPMNE označila tento krok za převrat.[7] Následně do budovy parlamentu vnikli demonstranti a musela být vyklizena.[8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Oficiální profil Xhaferiho na stránkách makedonského parlamentu (anglicky)
  2. Článek na portálu Dnevnik.com.mk (makedonsky). www.dnevnik.com.mk [online]. [cit. 2013-03-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-02-17. 
  3. Zpráva na portálu Makedonské zpravodajské agentury MIA (anglicky)
  4. Zpráva na portálu Balkan Insight (srbsky)
  5. Článek na portálu Deutsche Welle (makedonsky)
  6. Zpráva portálu koha.net (albánsky)
  7. Článek na portálu 24ur.com (slovinsky)
  8. Článek na portálu chicagotribune.com (anglicky)