Ta-jüan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ta-jüan
大宛
(originální název není znám)
 Řecko-baktrijské království 3. století př. n. l.5. století n. l. Farghana 
Geografie
Mapa
Poloha Ta-jüan (uprostřed)
Erši
Rozloha
zhruba 80 tisíc km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel
cca 300 000–500 000
Národnostní složení
helénské (pravděpodobně)
Státní útvar
Státní útvary a území
Předcházející
Řecko-baktrijské království Řecko-baktrijské království
Následující
Farghana Farghana

Ta-jüan (čínsky pchin-jinem Dàyuān, znaky 大宛, doslova Velká Jüan) byl starověký středoasijský stát v Sogdianě, tedy ve Ferganské kotlině, připomínaný v čínských pramenech od 3. století př. n. l. do 4. století. Ta-jüan bylo zřejmě helénistické království založené Řeky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Patrně řecký bojovník na tapiserii z 3. století př. n. l.2. století n. l.

Nejstarší zmínka o zemi Ta-jüan pochází z roku 201 př. n. l. Zemi popsal Čang Čchien, vyslanec čínské říše Chan, který ji navštívil kolem roku 130 př. n. l., a jeho několik následovníků, jejichž informace převzali autoři čínských historických spisů Zápisky historika a Kronika Chanů.

Čínské zdroje popisují Ta-jüan jako zemi s množstvím opevněných měst (více než sedmdesáti) osídlených europoidním národem o několika desítkách tisíců hlav, dovedných jezdců, ale i zemědělců, řemeslníků a milovníků vína. Metropolí země byl Kuej-šan (貴山), dnešní Chudžant.[1] Řemeslníci a vinaři byli pravděpodobně potomci řeckých kolonistů usazených ve Alexandrii Eschaté (Chudžantu) Alexandrem Velikým roku 329 př. n. l. Podle některých historiků je i sám čínský název země Ta-jüan jen přepisem názvu Iónové, který byl asijským označením pro Řeky vůbec. Osídlenci prosperovali pod vládou Seleukovců a řecko-baktrijských králů, dokud nebyla kolem roku 160 př. n. l. země obsazena Saky, kočovníky íránské jazykové skupiny, a vzápětí od Baktrie izolována po vpádu Jüe-č’ů, kteří se kolem roku 155 př. n. l. pod tlakem Wusunů přesunuli ze Sedmiříčí (severně od Ferganské kotliny) na Amudarju.

Číňané si zvláště cenili místních „krev potících“ koní. Císař Wu-ti byl po počátečních neúspěších schopen roku 101 př. n. l. dosadit v Ta-jüanu poslušného panovníka.[1] Poté se rozvinul obchod jak s koňmi, tak dálkový se západnějšími zeměmi po Hedvábné stezce. Čínské styky s Ta-jüanem měly historický význam jako první kontakt Číny se západní kulturou.

Začátkem 4. století Ta-jüan zanikl.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dayuan na anglické Wikipedii.

  1. a b c THEOBALD, Ulrich. Chinaknowledge - a universal guide for China studies [online]. Rev. 2011-9-12 [cit. 2014-05-25]. Kapitola Chinese History - Dayuan 大宛. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]