Třebíčské astronomické hodiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Třebíčské astronomické hodiny
Pohled na Třebíčské astronomické hodiny

Třebíčské astronomické hodiny („třebíčský orloj“) jsou trvale instalovány před Hvězdárnou Třebíč. Hodiny by postaveny v roce 2017 z podpory projektu Mládež kraji vypsaného organizací Rada dětí a mládeže kraje Vysočina.

Instalace je umístěna těsně za plotem hvězdárny, aby byla snadno přístupná veřejnosti.[1][2]

Od roku 2018 je vedle hodin umístěn i Astronomický naučný koutek.[3]

Výstavba[editovat | editovat zdroj]

Stavba proběhla mezi 1. květnem 2017 a 25. listopadem 2017. Realizace obnášela tvorbu grafického a technického řešení, výrobu součástí, programování řídicího členu, výkopové a stavební práce a samotné oživení systému hodin.

Finanční prostředky ve výši 30.000 poskytla Rada dětí a mládeže kraje Vysočina. Realizační tým tvořilo 5 dobrovolníků z řad mládeže s pomocí několika odborníků. Výstavbu hodin podpořily i DDM Třebíč a firmy Equicov, Symbol Graphics, Elektročas Praha a Sklenářství Věžník Třebíč.[2]

Vzhled a funkce[editovat | editovat zdroj]

Ukazatel Měsíčních fází
Ukazatel Měsíčních fází

Podkladovou plochu tvoří fotografie Petra Horálka. Ve středu dolní části hodin se nachází ukazatel zdánlivé polohy Slunce v souhvězdích astronomického zvěrokruhu. Po obou stranách tohoto ukazatele jsou hodiny ukazující čas ve čtyřech světových metropolích (Tokio, Moskva, Londýn a New York) a nad ním se nachází ukazatel současné fáze Měsíce. V horní části hodin je umístěn statický model sluneční soustavy, ukazatele data a časů východu a západu Slunce v Třebíči a také klasické hodiny s třebíčským časem.[1]

Řídicí člen získává informace o přesném čase z atomových hodin ve Frankfurtu.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b SPOLEČNOST, Česká astronomická. Astronomické hodiny na hvězdárně v Třebíči. ČAS [online]. [cit. 2020-04-07]. Dostupné online. 
  2. a b JELEČKOVÁ, Kristýna. Slavnostní spuštění Astronomických hodin. Mládež kraji [online]. 2017-11-29 [cit. 2020-04-07]. Dostupné online. 
  3. Astronomický naučný koutek. Mládež kraji [online]. 2018-12-11 [cit. 2020-04-07]. Dostupné online. 
  4. MAHEL, Luděk. Astronomické hodiny u hvězdárny v Třebíči ukazují nejen přesný čas. Třebíčský deník. 2018-01-23. Dostupné online [cit. 2020-04-07]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]