Széll Kálmán tér (stanice metra v Budapešti)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Széll Kálmán tér
střední loď stanice
střední loď stanice
Původní názevMoszkva tér (1972–2011)
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
MěstoBudapešť Budapešť
Síť metrabudapešťské metro
Vznik22. prosince 1972
DopravceBudapesti Közlekedési
Linky
Technické informace
Počet nástupišť1
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Széll Kálmán tér je stanice metra v Budapešti na lince M2. Nachází se v budínské části města na stejnojmenném náměstí, pojmenovaném po maďarském politikovi Kálmánu Széllovi, nedaleko od hradu. Do roku 2011 nesla stanice i náměstí název Moszkva tér.[1] Náměstí bylo v letech 2015–2016 rekonstruováno v moderní přestupní terminál. V místě je umožněn přestup na tramvajové linky 4, 6, 17, 56, 56A, 59, 59A, 59B a 61 a řadu autobusových linek

Stanice je to ražená, trojlodní, nejhlouběji založená v celé sítí Budapešťského metra (38,4 m). Nástupiště je ostrovní, a trojlodní (vzhledem ke své hloubce založení). Výstup má stanice jeden, vychází po hlubinných čtyřramenných eskalátorech do povrchového vestibulu, umístěného uprostřed rozsáhlého terminálu povrchové dopravy.

Széll Kálmán tér byla otevřena jako součást druhého úseku linky metra M2 roku 1972, který byl postaven sovětskou technologií, avšak ne ve stejném stylu, jako v ostatních městech Východního bloku. Tomu též odpovídá i architektonické ztvárnění stanice – je velmi strohé. Stěny za nástupištěm i prostory eskalátorového tunelu byly obloženy jedním modrým obkladem, pilíře pak mramorem.

V srpnu roku 2006 proběhla rekonstrukce stanice a přilehlých traťových tunelů (od roku 2004 byly rekonstruovány postupně všechny stanice na lince M2), během níž byla upravena střední loď a též i vyměněno obložení za nové, bílé.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

← směr Déli pályaudvar Metro v BudapeštiM2 směr Örs vezér tere
Déli pályaudvar Széll Kálmán tér Batthyány tér
Déli pályaudvar Széll Kálmán térBatthyány tér  Kossuth Lajos térDeák Ferenc tér  AstoriaBlaha Lujza térKeleti pályaudvar   Puskás Ferenc StadionPillangó utcaÖrs vezér tere