Puskás Ferenc Stadion (stanice metra v Budapešti)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Puskás Ferenc Stadion
Stanice metra Stadionok
Stát Maďarsko
Město Budapešť
Vznik 2. dubna 1970
Linky M2
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Puskás Ferenc Stadion je stanice metra v Budapešti na lince M2, v její východní, pešťské části. Je pojmenována podle blízkého [[stadion Ference Puskáse|stadionu Ference Puskáse]. Do roku 2001 nesla stanice název Népstadion (lidový stadion), což bylo také původní jméno Puskásova stadionu. V letech 20012011 se jmenovala Stadionok. V roce 2007 prošla stanice stejně jako většina linky M2 rozsáhlou rekonstrukcí. V místě je umožněn přestup na tramvajovou linku 1.

Jedná se o hloubenou stanici s dvěma ostrovními nástupišti; celkem jsou tu tedy čtyři koleje (je to jediná stanice svého typu v celé síti). Dvě vnitřní slouží k obracení vlaků přímo v této stanici, jsou na linku napojeny pouze směrem na západ (do centra města) a nepokračují ke konečné stanici Örs vezér tere jako další dvě krajní. Stanice byla takto naplánována jako přestupní bod na příměstské vlaky HÉV do Gödöllő, ale vzhledem k pozdržení výstavby metra došlo ke změně plánů a linka byla prodloužena ještě před otevřením o další dvě povrchové stanice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Déli pályaudvar Metro v BudapeštiM2 směr Örs vezér tere
Keleti pályaudvar Stadionok Pillangó utca
Déli pályaudvarSzéll Kálmán térBatthyány térKossuth Lajos térDeák Ferenc tér 1 3AstoriaBlaha Lujza térKeleti pályaudvar 4Puskás Ferenc StadionPillangó utcaÖrs vezér tere