Přeskočit na obsah

Puskás Ferenc Stadion (stanice metra v Budapešti)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Puskás Ferenc Stadion
pohled na stanici z nástupiště směr Örs vezér tere
pohled na stanici z nástupiště směr Örs vezér tere
Původní názevNépstadion (1970–2003)
Stadionok (2003–2011)
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
MěstoBudapešť Budapešť
Síť metrabudapešťské metro
Vznik2. dubna 1970
DopravceBudapesti Közlekedési
Linky
Technické informace
Počet nástupišť2
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Puskás Ferenc Stadion je stanice metra v Budapešti na lince M2, v její východní, pešťské části. Je pojmenována podle blízkého stadionu Ference Puskáse. V sousedství leží Budapešťská sportovní aréna Lászla Pappa. Do roku 2003 nesla stanice název Népstadion (lidový stadion), což bylo také původní jméno Puskásova stadionu. V letech 2003–2011 se jmenovala Stadionok. V roce 2007 prošla stanice stejně jako většina linky M2 rozsáhlou rekonstrukcí. V místě je umožněn přestup na tramvajovou linku 1.

Jedná se o hloubenou stanici s dvěma ostrovními nástupišti; celkem jsou tu tedy čtyři koleje (je to jediná stanice svého typu v celé síti). Dvě vnitřní slouží k obracení vlaků přímo v této stanici, jsou na linku napojeny pouze směrem na západ (do centra města) a nepokračují ke konečné stanici Örs vezér tere jako další dvě krajní. Stanice byla takto naplánována jako přestupní bod na příměstské vlaky HÉV do Gödöllő, ale vzhledem k pozdržení výstavby metra došlo ke změně plánů a linka byla prodloužena ještě před otevřením o další dvě povrchové stanice.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Déli pályaudvar Metro v BudapeštiM2 směr Örs vezér tere
Keleti pályaudvar Puskás Ferenc Stadion Pillangó utca
Déli pályaudvar Széll Kálmán térBatthyány tér  Kossuth Lajos térDeák Ferenc tér  AstoriaBlaha Lujza térKeleti pályaudvar   Puskás Ferenc StadionPillangó utcaÖrs vezér tere