Batthyány tér (stanice metra v Budapešti)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Batthyány tér
střední loď stanice
střední loď stanice
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
MěstoBudapešť Budapešť
Síť metrabudapešťské metro
Vznik22. prosince 1972
DopravceBudapesti Közlekedési
Linky
Technické informace
Počet nástupišť1
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Batthyány tér je stanice na lince M2 budapešťského metra. Výstup ze stanice je pouze jeden a ústí do stejnojmenného náměstí. Náměstí i stanice jsou pojmenované po Lajosi Batthyánym, uherském ministerském předsedovi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 22. prosince 1972 jako součást druhého provozního úseku. V roce 2005 pak byla zrekonstruována jako jedna z prvních stanic druhé linky. V místě je umožněn přestup na tramvajové linky 19 a 41.

Batthyány tér je ražená podzemní stanice, vzhledem k podchodu Dunaje je jednou z nejníže založených (30,78 m). Má jediný výstup (eskalátorový tunel vyvedený do mělce založeného podzemního vestibulu), který vede ke stejnojmennému náměstí. Na náměstí je možnost přestupu na linku HÉV vedoucí do okresního města Szentendre, ležícího na sever od Budapešti.

V červnu 2013 byla stanice dočasně uzavřená v souladu s protipovodňovými opatřeními (nebývalé zvýšení hladiny Dunaje). Vlaky stanicí pouze projížděly.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Déli pályaudvar Metro v BudapeštiM2 směr Örs vezér tere
Széll Kálmán tér Batthyány tér Kossuth Lajos tér
Déli pályaudvar Széll Kálmán térBatthyány tér  Kossuth Lajos térDeák Ferenc tér  AstoriaBlaha Lujza térKeleti pályaudvar   Puskás Ferenc StadionPillangó utcaÖrs vezér tere