Synagoga v Nitře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Synagoga v Nitře
Nitra - Synagóga.jpg
Místo
MístoNitra, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Architektonický popis
Výstavba1910–?
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Synagoga je architektonická památka města Nitry, zapsaná v seznamu kulturních památek Slovenska.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Expozice holocaustu

Synagogu v Nitře dala postavit místní náboženská obec Ješurun. Byla postavena v letech 19101911 budapešťským architektem Leopoldem Baumhornem, který na Slovensku postavil kromě Nitry velkou synagogu v Lučenci a přestavěl synagogu v Liptovském Mikuláši. Synagoga je příkladem eklektické sakrální stavby, postavené v maursko-byzantském stylu.

Do roku 1982 byla vlastníkem synagogy Židovská náboženská obec, poté Okresní národní výbor v Nitře. Od roku 1991 je majetkem Města Nitry.

Synagoga prošla dlouhodobou rekonstrukcí a znovu otevřena byla 3. července 2004. Jejím otevřením vznikl prostor, který především slouží jako koncertní a výstavní síň. Konají se zde komorní koncerty v rámci Nitranského kulturního léta, divadelní představení, výstavy, literární večeře apod.

Architektonické řešení[editovat | editovat zdroj]

Synagoga je stavba čtvercového půdorysu, na jižní straně je rozšířena o polygonální rizalit. Je ukončena centrální kupolí, která spočívá na čtyřech pilířích s ozdobnými hlavicemi. Velká okna mají stylizovanou kružbu, kterou nesou románské sloupky z betonových odlitků. Stavba má výrazné cihlové pilíře a mezi nimi plochy stěn bez ozdob. Fasáda nese výtvarné detaily z orientální architektury a je členěna glazovanými cihlami.

Čtvercový síňový prostor synagogy je otevřen do kopule, která dosedá na čtyři pilíře a současně podpírá patrovou emporu. Centrální prostor modlitebny tvoří archa, která je dnes bez svátostí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Synagóga v Nitre na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dulla, M. a Moravčíková, H.: Architektura Slovenska v 20. stol., Bratislava, 2002

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]