Sylt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sylt
Sylt
Sylt
Sylt
Sylt
StátNěmeckoNěmecko Německo
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Poloha ostrova

Sylt (dánsky Sild, syltskou fríštinou Söl) je nejsevernější a s plochou bezmála 100 km² čtvrtý největší ostrov Německa. Jde o součást Fríských ostrovů (konkrétněji Severofríských ostrovů), která patří ke spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko.

V roce 2014 měl ostrov 17 713 obyvatel. Dlouhodobě slouží jako vyhledávaná rekreační oblast. Vykazuje velmi vysoké ceny nemovitostí.

Od roku 1927 je spojen s pevninou Hindenburgovou hrází.

Ostrov má protáhlý tvar, na délku měří 38 km a na šířku 320 metrů až 12 km. Od pevniny se oddělil při povodni svatého Marcela v roce 1362. Nejvyšším bodem je Uwe-Düne s nadmořskou výškou 52,5 metru. Podnebí Syltu je ovlivněno Golfským proudem, průměrná teplota dosahuje okolo 3 °C v lednu a 17 °C v červenci. Ostrov je spojen s rozvojem hnutí Freikörperkultur, v roce 1920 zde byla otevřena první nudistická pláž v Německu.[1] Hlavním městem ostrova je Westerland, kde se také nachází letiště.

Sylt je proslulý rozsáhlými porosty růže svraskalé, která pochází z východní Asie a byla původně vysazena jako okrasná rostlina.[2] Vyskytují se zde četní vodní ptáci, např. rybák dlouhoocasý, ústřičník velký, čejka chocholatá, berneška tmavá nebo hvízdák eurasijský.

Na Syltu se nachází nejsevernější vinice v Německu, kde se pěstuje odrůda Solaris.[3]

Na ostrově se natáčel film Muž ve stínu (děj se odehrává na Martha's Vineyard, avšak režisér Roman Polanski nesměl kvůli sexuálnímu skandálu vstoupit na americké území).[4] Působili zde také malíři Eugen Dücker, Emil Nolde a Anita Rée.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ADMIN. FKK - Die Geschichte der Freikörperkultur in Ungarn am Plattensee [online]. [cit. 2022-02-25]. Dostupné online. (německy) 
  2. JENSEN, Rita. Sylt und seine Neubürger | shz.de. shz [online]. [cit. 2022-02-25]. Dostupné online. 
  3. EBELING, Finn; ECKENER-SCHULE; FLENSBURG. Hoch im Norden: Sogar auf Sylt wird Wein angebaut. FAZ.NET. Dostupné online [cit. 2022-02-25]. ISSN 0174-4909. (německy) 
  4. Deutsche Dünen dienen als Neuengland-Kulisse. stern.de [online]. [cit. 2022-02-25]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]